Valk 2.30 €

Hinnale lisandub ühekordne verevõtutasu 6 €.

 

 • Organismi valguvarude ja valgukaotuse hindamiseks
 • Vedeliku tarbimise ja toitumishäirete tuvastamiseks
 • Maksarakkude sünteesivõime hindamiseks
 • Tursete põhjuse selgitamiseks

Millisel juhul seda analüüsi võiks teha?

Valgu (Prot) määramist verest soovitatakse erinevate dieetide pidamise ja ka taimetoitluse korral, et hinnata, kas valgutarbimine ja organismi valguvarud on piisavad.

Lisaks on analüüs soovitatav, kui esinevad organismi veetasakaalu häired: dehüdratatsioon ehk veepuudus või hüperhüdratatsioon ehk veeliigsus. Veepuudus võib tekkida näiteks pikka aega kestva ägeda oksendamise ja kõhulahtisuse või ülemäärase higistamise tagajärjel. Samuti ka vähese vedeliku tarbimise korral. Oksendamise ja kõhulahtisusega võib kaasneda ka valgukadu. Veeliigsuse põhjuseks on enamasti neerufunktsiooni vähenemine ja uriini eritumise häirumine.

Maksahaiguste korral võimaldab valgu määramine hinnata maksarakkude sünteesivõimet. Tursete tekkimise põhjuseks võib olla valgu vähesus vereplasmas. Ka immuunpuudulikkuse (st organism ei tooda piisavas koguses antikehi) esinemisel tasub vere valgutaset määrata.

Mis analüüs see on?

Valk on kõigi vereplasmas olevate valkude summaarne kontsentratsioon. Enamuse sellest (60%) moodustab albumiin ja ülejäänud erinevad globuliinid, millest märkimisväärse osa moodustavad antikehad ehk immuunglobuliinid. Valdav osa vereplasma valkudest sünteesitakse maksas, antikehad aga B-lümfotsüütides. Valgu sisaldus vereplasmas sõltub maksarakkude seisundist (tootmine) ja toiduvalgu tarbimisest (annab valkude tootmiseks vajalikud aminohapped), lammutamise ja eritumise kiirusest ja tasakaalust ning valgu jaotumisest erinevatesse vedelikuruumidesse (intra- ja ekstratsellulaarruumi)

Vereplasmas on enam kui 100 erinevat valku. Iga valk on unikaalse funktsiooniga: on transportvalke, antikehasid, hüübimisvalke, hormoonide eelkäijaid, ensüümvalke, mis tagavad eluks vajalikud ainevahetusprotsessid jpm. Valkudel on ka energeetiline roll, nende lammutamisega rahuldatakse 10-15% organismi energiavajadusest.

Analüüsi tulemuse saad kuni 3 tööpäeva jooksul.

Referentsväärtus: 64 – 83 g/L

Millele võivad viidata analüüsi tulemuse kõrvalekalded normist?

Kuna vereplasma valgu ja albumiini tase on omavahel tihedalt seotud, siis on mõistlik valgu analüüsi määrata koos albumiini analüüsiga.

Kõrgenenud valgu väärtused võivad viidata:

 • vee puudusele organismis ehk dehüdratatsioonile, mida võib põhjustada äge oksendamine, kõhulahtisus või aeglane ja vähene vee lisandumine;
 • antikehade suurenenud tootmisele infektsioonide, põletikuliste haiguste, müeloomi, makroglobulineemia

Madalad valgu väärtused võivad viidata:

 • valgu vähenenud tootmisele, mis on tingitud maksahaigustest;
 • valgu vähesele lisandumisele, mis on põhjustatud alatoitumisest või valgurikaste toitude mittepiisavast tarbimisest, imendumishäiretest;
 • valgu suurenenud lammutamisele, mis võib kaasneda palavikule, põletikele, pahaloomulistele kasvajatele;
 • valgu suurenenud kaole neerude, seedetrakti, naha kaudu
 • lahjendusefektile organismi ja veresoonesisese liigse veesisalduse (hüperhüdratatsiooni) korral.

PS Normist erineva analüüsi tulemuse korral soovitame nõu pidada spetsialistiga, kes aitab selgitada kõrvalekalde põhjust ning annab juhiseid lisaanalüüside vajaduse ja/või ravi osas.

Infot antud analüüsi kohta saab lugeda veel meditsiinilabori SYNLAB arstidele/õdedele suunatud laboriteatmikust: https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/tulemuste-interpretatsioonid/kliinilise-keemia-uuringud/valk-fs-prot/

Kokku:

2.30 €

* Teisele isikule ei saa tellida
LISA KORVI