Türeoidperoksüdaasi vastased antikehad 9.70 €

  • Jätku-uuringuna kilpnäärmehaiguste diagnostikas

Millisel juhul seda analüüsi võiks teha?

Türeoidperoksüdaasi vastaste antikehade (TPO Ak) analüüs on soovitav kilpnäärmehaiguste, eriti just kilpnäärme alatalitluse ehk hüpotüreoosi põhjuse väljaselgitamiseks. Üks peamine põhjus hüpotüreoosi tekkeks on autoimmuunmehhanism ja kilpnäärme teatud komponentide vastaste antikehade olemasolu.

Kilpnäärme alatalitlusele korral ei tooda kilpnääre piisavalt hormoone ja esineda võivad järgmised tunnused: kaalutõus ja seda olenemata tarbitud kaloritest, kõhukinnisus, kõrge kolesteroolitase, pidev väsimus ja külmakartus, juuste- ja nahaprobleemid, naistel ebaregulaarne menstruatsioonitsükkel.

TPO Ak on vajalik, kui kilpnäärme seisundit hindava skriiningtesti TSH ehk kilpnääret stimuleeriva hormooni väärtus on referentsväärtusest kõrgem. TPO Ak on mõistlik määrata, kui TSH tulemus jääb referentsväärtuse ülemisse poolde (TSH on vahemikus 2,5-4,0 mU/l), et avastada kilpnäärme varjatud funktsioonihäiret.

Positiivne TPO Ak leid haigustunnuste olemasoluta on kilpnäärme autoimmuunhaiguste riskitegur. Sellisel juhul on soovitav kord aastas kontrollida TSH ja kilpnäärme hormooni FT4 sisaldust veres. TPO Ak korduv määramine pole vajalik.

Raseduse esimesel trimestril avastatud TPO Ak leid võib ennustada sünnitusjärgset türeoidiiti.

Mis analüüs see on?

Kilpnääre asub kaela alumises osas kõri ja hingetoru ees ning toodab hormoone: trijoodtüroniini (T3) ja türoksiini (T4). Kilpnäärme hormoonide ülesanne on osaleda ainevahetuse (depoorasvade lõhustumise ja kolesterooli vähendamise, valkude ja süsivesikute ainevahetuse) ning kehatemperatuuri regulatsioonis, skeleti normaalse arengu  ja luuainevahetuse tagamises, südametöö regulatsioonis, suguorganite ja kesknärvisüsteemi normaalse talitluse tagamises.

TPO Ak ehk türeoidperoksüdaasi vastased antikehad on suunatud kilpnäärme hormoonide tootmises osaleva ensüümi türeoidperoksüdaasi vastu ja takistavad sellega T3 ja T4 tootmist. Tulemuseks on kilpnäärme ülesannete täitmise häirumine.

TPO Ak tekke põhjuseks on pärilik eelsoodumus. Antikehad võivad ilmuda organismi igas vanuses, kuid sagedamini esinevad need keskealistel naistel.

 

Analüüsi tulemuse saad kuni 3 tööpäeva jooksul.

Referentsväärtused: <60 kU/L

Millele võivad viidata analüüsi tulemuse kõrvalekalded normist?

TPO Ak positiivne tulemus võib viidata:

  • kilpnäärme alatalitlusele;
  • kroonilisele autoimmuunsele kilpnäärmepõletikule;
  • sünnitusjärgsele türeoitiidile.

Kilpnäärme talituse põhjalikumaks kontrollimiseks soovitame Kilpnäärme paketti.

PS Normist erineva analüüsi tulemuse korral soovitame nõu pidada spetsialistiga, kes aitab selgitada kõrvalekalde põhjust ning annab juhiseid lisaanalüüside vajaduse ja/või ravi osas.

Infot antud analüüsi kohta saab lugeda veel meditsiinilabori SYNLAB arstidele/õdedele suunatud laboriteatmikust: https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/tulemuste-interpretatsioonid/immuunuuringud/tureoglobuliini-ja-tureoidperoksudaasi-vastased-antikehad-s-tg-ab-s-tpo-ab/

Kokku:

9.70 €

* Teisele isikule ei saa tellida
LISA KORVI