Transferriini lahustuvad retseptorid 10.30 €

Hinnale lisandub ühekordne verevõtutasu 6 €.

 

 • Koos analüüsiga ferritiin rauapuudusaneemia valiktest
 • Rauapuudusaneemia ja kroonilise haiguse aneemia eristamist võimaldav analüüs
 • Lisatest raua ainevahetuse ja punavereloome ehk erütropoeesi hindamiseks organismis

Millisel juhul seda analüüsi võiks teha?
Transferriini lahustuvate retseptorite (Transf-sR) vereanalüüsi soovitatakse teha, kui esineb kahtlus rauapuudusele organismis või päris rauapuudusaneemia esinemisele. Rauapuudust võib kahtlustada juhtudel, kui esineb mõni järgmistest sümptomitest: väsimus, naha kahvatus, peavalud, hingeldamine väikesel koormusel, haprad pikitriibulised või lusikakujulised küüned, juuste väljalangemine, krambid säärtes, ärrituvus, külmatalumatus jms.
Rauadepoo hindamise esmane analüüs on ferritiin, kuid transferriini lahustuvate retseptorite väärtus ei ole mõjutatud põletikest ja on seetõttu rauapuuduse tuvastamise suhtes informatiivne analüüs. Transferriini lahustuvate retseptorite analüüs võimaldab eristada rauapuudusaneemiat kroonilise haiguse puhusest aneemiast. Krooniliste haiguste, põletike korral esineva kehvveresuse korral jääb Transf-sR sisaldus referentsväärtuste piiridesse, kuid rauapuudusliku kehvveresuse korral on Transf-sR sisaldus veres reeglina tõusnud.
Rauavaegusaneemia põhjuseks on peamiselt raua ebapiisav saamine toiduga (taimetoitlus), suur füüsiline koormus või suurenenud rauavajadus kasvuperioodil (lapsed ja noored), veritsused erinevatel põhjustel (erinevad seedetrakti haigused), erinevad haigused (nt tsöliaakia, Crohni tõbi), naistel sageli suurenenud kadu vererohkete menstruatsioonide tõttu.

Rauda on võimalik saada peamiselt loomsetest toiduainetest toidust, vähem taimsetest allikatest. Parimad loomset rauda sisaldavad toiduained on maks ja punane liha, verivorstid, -käkid jm. Parimad taimsed allikad on rukkileib, sojatooted, oad, läätsed jms.
Transferriini lahustuvate retseptorite sisaldus seerumis võimaldab hinnata punavereloome aktiivsust luuüdis, seda ka erinevate haiguste korral.

Mis analüüs see on?
Raua transport organismis toimub transferriini abil. Transferriini ja raua kompleks seondub raku pinnal transferriini retseptoriga ja raud transporditakse rakku. Vabanevad raud ja transferriin ning transferriini retseptor suunatakse raku pinnale tagasi, kust retseptori fragment satub vereringesse. Selliseid fragmente (retseptorvalke) nimetataksegi transferriini lahustuvateks retseptoriteks. Transferriini lahustuvaid retseptoreid leidub organismi kõikide rakkude membraanides, aga kõige rohkem (80%) esineb neid luuüdis erütrotsüütide eellasrakkude pinnal.

Analüüsi tulemuse saad kuni 4 tööpäeva jooksul.
Referentsväärtused: 0,76 – 1,76 mg/l

Millele võivad viidata analüüsi tulemused?
Kõrgenenud Transf-sR väärtused veres võivad viidata:

 • rauapuudusele organismis, rauapuudusaneemiale;
 • hemolüütilisele aneemiale;
 • punavereloome aktiivsuse tõusmisele.

Väärtused normi piires:

 • kroonilised haigused, aneemia ilma rauapuuduseta;
 • ägedad infektsioonid;
 • rasedus, ilma rauapuuduseta.

Madalamad Transf-sR väärtused veres võivad viidata:

 • kroonilisele neerupuudulikkusele;
 • vereloome tüvirakkude haigusele ehk aplastilisele aneemiale.

PS Normist erineva analüüsi tulemuse korral soovitame nõu pidada spetsialistiga, kes aitab selgitada kõrvalekalde põhjust ning annab juhiseid lisaanalüüside vajaduse ja/või ravi osas.

Infot antud analüüsi kohta saab lugeda veel meditsiinilabori SYNLAB arstidele/õdedele suunatud laboriteatmikust: https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/tulemuste-interpretatsioonid/kliinilise-keemia-uuringud/transferriini-lahustuvad-retseptorid-s-transf-sr/

Kokku:

10.30 €

* Teisele isikule ei saa tellida
LISA KORVI