Hemogramm koos 5-osalise leukogrammi ehk valgeverepildiga
Hemogramm koos leukogrammi ehk valgevererakkude jaotusega on kompleksuuring, kus mõõdetakse vere hemoglobiini sisaldus ja loendatakse ning kirjeldatakse vererakke. Uuring annab ülevaate lapse organismi hetkeseisundist.
Lapsel on suurenenud risk, et organismis napib vererakkude ja hemoglobiini sünteesiks vajalike aineid, mille tulemusena võib tekkida kehvveresus ehk aneemia, suureneda vastuvõtlikkus nakkushaigustele ja halveneda paranemisprotsessid ning esineda häireid vere hüübimises. Vererakkude loomeks vajalike ainete puuduse võivad põhjustada ühelt poolt lapse kiirest kasvamisest tingitud suurenenud vajadus ja teisalt toitumise iseärasused.
Erütrotsüüdid ehk punavererakud on vererakud, milles sisalduv hemoglobiin transpordib hapnikku kopsudest kudedesse. Kehvveresuse korral on erütrotsüütide arv vähenenud.
Hemoglobiin on erütrotsüütides rauda sisaldav valguline ühend, mille ülesandeks ongi hapniku transport. Hemoglobiini hulga vähenemine põhjustab kudedes ja rakkudes hapniku puuduse, mille tulemusena võivad pidurduda lapse normaalne areng ja kasvamine ning üle rakukahjustuste tekkida terviseprobleemid. Hemoglobiini madalad väärtused esinevad erinevatel põhjustel tekkinud aneemiate korral.
Hematokrit väljendab erütrotsüütide ja vereplasma omavahelist suhet ning võimaldab hinnata vere viskoossust/paksust ning kaudselt anda hinnangut organismi veetasakaalule. Madalad hematokriti väärtused esinevad nt aneemiate korral. Kõrged väärtused viitavad võimalikule vedelikupuudusele.
Punavere indeksid (MCV, RDW, MCH) kirjeldavad erütrotsüütide keskmist suurust ja erineva suurusega erütrotsüütide leidu veres ning hemoglobiini sisaldust punavererakkudes. Punavere indeksid võimaldavad hinnata aneemiaeelse seisundi olemasolu ja annavad suuna aneemia põhjuse selgitamiseks.
Nakkushaigustele vastupanuvõime tagamises osalevad leukotsüüdid ehk valgevererakud. Nende rakkude ülesandeks on kaitsta last haigustekitajate vastu, osaleda immuunsüsteemi töös. Leukotsüütide tulemuste alusel saab selgitada lapse vähenenud kaitsevõimet nn külmetushaiguste vastu, kas infektsioonhaiguse põhjuseks on viirused või bakterid, põletiku või allergia esinemist.
Veres eristatakse viit erinevat leukotsüütide gruppi: neutrofiilid, eosinofiilid, basofiilid, monotsüüdid ja lümfotsüüdid. Igal grupil on kaitsereaktsioonis täita oma ülesanne. Olenevalt immuunsüsteemi seisundist võivad esineda muutused nii leukotsüütide üldhulgas kui ka erinevate leukotsüüdigruppide omavahelises vahekorras.
Trombotsüüdid ehk vereliistakud tagavad vere normaalse hüübimise. Trombotsüütide vähesuse või nende funktsiooni häirumise korral ei taha väikestest haavadest verejooks peatuda. Aneemia ja infektsioonhaiguste korral võib trombotsüütide üldhulk olla kompensatoorselt kõrgenenud, aga ka vastupidi vähenenud.
Referentsväärtused leiab synlabi laboriteatmikust.