Hemogramm koos 5-osalise leukogrammi ehk valgeverepildiga
Hemogramm koos leukogrammi ehk valgeverepildiga on kompleksuuring, kus mõõdetakse hemoglobiini sisaldust veres ja loendatakse vererakud: leukotsüüdid, erütrotsüüdid, trombotsüüdid. Uuring annab ülevaate organismi hetkeseisundist ja võimaldab täpsustada haigusliku protsessi olemust. Hemogramm näitab hapniku transpordivõimekust ja vedeliku tasakaalu olekut organismis. Leukotsüütide üldhulk ja leukogramm võimaldavad kindlaks teha immuunsüsteemi seisundit, põletiku olemasolu, kalduvust allergiale või pahaloomulisele haigusele.
Hemogramm on kompleksuuring, mis sisaldab:
Hemoglobiin
Hemoglobiin on erütrotsüütides rauda sisaldav valguline ühend, mille ülesandeks on hapniku transport kopsudest kudedesse. Hemoglobiini sisaldus tõuseb füsioloogiliselt viibides madala hapnikusisaldusega tingimustes (nt kõrgmäestikes), kopsu- ja südamehaiguste korral. Hemoglobiini madalad väärtused esinevad erinevatel põhjustel tekkinud aneemiate korral.
Hematokrit
Hematokrit väljendab erütrotsüütide mahu suhet vereplasma mahusse, võimaldab hinnata vedelikutasakaalu organismis. Madalad väärtused esinevad aneemiate korral.
Erütrotsüüdid
Erütrotsüüdid ehk punaverelibled on vererakud, milles sisalduv hemoglobiin transpordib hapnikku kopsudest kudedesse. Erütrotsüütide arv on langenud aneemiate korral ja tõusnud vedelikukaotuse, hapnikuvaese keskkonna (nt kõrgmäestikes viibimine) või erinevate krooniliste haiguste, sh verehaiguste korral.
Leukotsüüdid
Leukotsüütide ehk valgevereliblede üldhulk ja leukogrammi hinnang võimaldab selgitada haigusliku protsessi olemust: põletik, allergia, maliigne haigus, immuunsupressioon, infektsioon jt. Leukotsüütide leukogrammis eristatakse neutrofiile, eosinofiile, basofiile, monotsüüte ja lümfotsüüte, millede arvulised kõikumised omavad väga erinevaid kliinilisi tähendusi.
Trombotsüüdid
Trombotsüüdid ehk vereliistakud tagavad vere normaalse hüübimise. Madalate väärtuste (nn trombotsütopeeniate) põhjuseks võivad olla viirusinfektsioonid, ravimite kasutamine, maksahaigused, autoimmuunhaigused, alkoholism, vereloomehaigused jm. Kõrgenenud väärtused esinevad koos leukotsüütide reaktiivsete muutustega bakteriaalsete infektsioonide korral aga ka vereloomehaiguste esinemisel.