Putukamürkide allergia pakett 52 €

Võimaldab tuvastada organismi soodumust toota antikehi herilase ja mesilase mürgi vastu, sisaldades mürgi koostisesse kuuluvate valkude vastaste IgE antikehade analüüse.

Enamus inimesi saab vähemalt korra elus mesilase või herilase käest nõelata. Tavalised reaktsioonid peale putuka nõelamist on sügelus, punetus ja lokaalne paistetus torkekohas. Kui paistetus on >10 cm läbimõõduga ja kestab 24-48 tundi, võib kahtlustada putukamürgi- ehk venoomiallergiat. Venoomiallergia võib põhjustada ka kogu organismi haaravat süsteemset reaktsiooni – anafülaktilist šokki, mis on raskeim allergilise reaktsiooni avaldumise vorm. Anafülaktiline šokk tekib minutite jooksul, selle sümptomiteks on sügelus ja nõgestõbi torkekohast kaugemal, paistetus üle kogu keha, hingamisraskused, vererõhu langus, teadvuse kaotus.

Mesilase ja herilase mürgi kõige allergeensemad molekulid on fosfolipaas A2, fosfolipaas A1 ja antigeen 5. Kui pärast mesilase või herilase nõelamist tekivad IgE antikehad nende allergeenide suhtes, on suur oht saada nõelamisest raskeid süsteemseid reaktsioone. Seda ohtu suurendab korduv nõelata saamine lühikese aja jooksul. Mesilase venoom põhjustab rohkem süsteemseid reaktsioone kui herilase oma. Fosfolipaasi struktuur on erinevatel mesilase liikidel sarnane.

Vereanalüüs tuleks anda esimesel võimalusel (1 – 6 nädala jooksul pärast nõelata saamist). Umbes 8 kuud peale nõelamist võib IgE verest kadunud olla, mis tähendab, et herilase ja mesilase mürgi osas allergia esinemist tuvastada enam ei saa. IgE antikehade teke ja püsimise aeg organismis on individuaalselt erinevad.

Venoomiallergia puhul ei ole allergeensete valkude vastase IgE hulk alati seotud allergilise reaktsiooni raskusega. Ka madala IgE tulemuse puhul võivad nõelamise tagajärjed olla rasked.

Tõusnud IgE antikehade hulk veres näitab, et inimene on tundlik putuka mürgis sisalduvate valkude suhtes. Kui herilase või mesilase nõelamise tagajärjel on esinenud ka eelpool nimetatud raskeid sümptomeid, tuleks pöörduda perearsti või allergoloogi poole ja võtta kasutusele ettevaatusabinõud.

Nõelamise vältimiseks

 • Ärge tapke herilasi ja mesilasi
 • Pesade hävitamiseks kutsuge professionaalid
 • Kandke rohu sees käies kinniseid jalanõusid
 • Kandke heledavärvilisi riideid, vältige lillemustreid
 • Vältige higilõhna
 • Ärge kasutage tugevaid parfüüme
 • Ärge sööge õues, pakkige toit tihedalt suletavasse pakendisse
 • Kasutage õues joomisel joogikõrt
 • Peske käed pärast kokkupuudet magusate toitudega
 • Olge ettevaatlik marjade noppimisel põõsastelt
 • Mesilasmürgile ülitundlik isik peaks loobuma mesilaste pidamisest

Referentsväärtus: < 0,1 kU/l

Pakett sisaldab kolme mürgi komponendi vastast IgE analüüsi, mille tulemused aitavad saada organismi hetkeseisu kirjeldavat informatsiooni eelloetletud küsimustele vastuste leidmiseks. Analüüside tulemuste tõlgendamine võib vajada allergoloogi või mõne muu tervishoiutöötaja selgitusi, küsimuste korral soovitame tellida lisaks allergoloog-immunoloogi konsultatsiooni.

Allergia koondvoldik.pdf

 

Paketi tulemused saad kuni 3 tööpäeva jooksul.
Mesilasmürgi komponendi Api m1 IgE
Herilasmürgi komponendi Ves v 5 IgE
Herilasmürgi komponendi Ves v 1 IgE
Kokku:

52 €

LISA KORVI