Lipaas 4.50 €

Hinnale lisandub ühekordne verevõtutasu 6 €.

 

  • Kõhunäärme põletiku ehk pankreatiidi diagnoosimiseks ja ravi jälgimiseks
  • Teiste kõhunäärme haiguslike seisundite tuvastamiseks
  • Ägeda kõhu“ sümptomaatika põhjuste selgitamiseks

Millisel juhul seda analüüsi võiks teha?

Lipaasi (Lip) analüüs on soovitatav määrata, kui kahtlustatakse kõhunäärme ehk pankrease ägedat või kroonilist põletikku ehk pankreatiiti. Äge pankreatiit väljendub tavaliselt järgnevate sümptomite kaudu: ülakõhus ja vöökujuliselt selga kiirguv väga tugev valu, sageli kaasneb iiveldus ja oksendamine, ka kõhupuhitus, ikterus ehk nahakollasus, palavik ja pulsi kiirenemine. Krooniline pankreatiit algab ägeda pankreatiidina, kuid põletikud kestavad päevi ja hakkavad korduma. Põletike tulemusena kõhunäärme kude hävib ning häirub kõhunäärme ensüümide ja hormoonide tootmine.

Lipaasi tõus pole ainuomane pankreatiidile, vaid võib esineda ka teiste kõhunäärme haiguste korral (nt pankreasejuha sulgus, pankrease trauma jt) ning kõigi „ägeda kõhu“ sümptomaatikat andvate haiguste korral (nt äge sapipõiepõletik, sapikivid, mao mulgustumine jt).

Mis analüüs see on?

Lipaas on peamiselt kõhunäärmes ehk pankreases toodetav toidulipiidide seedimisprotsessis osalev ensüüm. Lipaasi toimel lõhustatakse kaksteistsõrmiksooles toiduga saadud triglütseriidid ehk rasvad lihtsamateks imendumisvõimelisteks ühenditeks (glütserool ja vabad rasvhapped). Lipaas peegeldab lipiidide seedimis-imendumisprotsesside aktiivsust. Peale kõhunäärme toodavad lipaasi vähesel määral ka süljenäärmed ja mao, kopsude ning soole limaskestarakud. Kuna aga kõhunääre toodab lipaasi tunduvalt rohkem kui teised koed, siis peegeldab lipaas just kõhunäärme funktsiooni ning selle häirumist.

Oma väikese molekulmassi tõttu filtreerub lipaas neerudes moodustuvasse uriini ja imendub neerutorukestes verre tagasi ning seetõttu seda normaaljuhul erituvas uriinis ei ole. Neerupuudulikkuse korral on lipaasi aktiivsus veres suurenenud, mida tuleb tulemuste tõlgendamisel arvestada.

Analüüsi tulemuse saad kuni 3 tööpäeva jooksul.

Millele võivad viidata analüüsi tulemuse kõrvalekalded normist?

Kõrgenenud lipaasi väärtused võivad viidata:

  • ägedale kõhunäärme põletikule ehk pankreatiidile:
    • ägeda kõhunäärme põletiku puhul on lipaasi aktiivsuse tõus täheldatav vähemalt 3 korda üle referentsväärtuse. Ensüümi kõrge aktiivsus veres on täheldatav 4-8 tunni jooksul põletiku algusest ning saavutab maksimumi ööpäeva jooksul. Kõrge väärtus püsib umbes 8-14 päeva. Seetõttu on lipaasi aktiivsuse määramine eelistatuim analüüs pankreatiidi diagnoosimisel;
  • kroonilisele kõhunäärme põletikule;
  • pankreasejuha sulgusele;
  • sapikivitõvele;
  • alkoholi liigtarvitamisele või mürgitusele.

PS Normist erineva analüüsi tulemuse korral soovitame nõu pidada spetsialistiga, kes aitab selgitada kõrvalekalde põhjust ning annab juhiseid lisaanalüüside vajaduse ja/või ravi osas.

Infot antud analüüsi kohta saab lugeda veel meditsiinilabori SYNLAB arstidele/õdedele suunatud laboriteatmikust: https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/tulemuste-interpretatsioonid/kliinilise-keemia-uuringud/lipaas-fs-lip/

Kokku:

4.50 €

* Teisele isikule ei saa tellida
LISA KORVI