Laktoositalumatuse pakett 63 €

  • Kas pärast piimatoodete tarbimist tekkiv ebamugavustunne, liigsed gaasid ja puhitus, kõhulahtisus või –valu on tingitud laktoositalumatusest?
  • Kas minu laktoositalumatuse põhjuseks on geneetiline eelsoodumus või on see mõne soolehaiguse (tsöliaakia, ärritatud soole sündroom, Crohni tõbi, soolepõletik) sümptomiks?
MILLEST PAKETT KOOSNEB?
  • 2 vereanalüüsist – mille tulemused aitavad leida vastused eelloetletud küsimustele.
  • Tulemuste kirjalikust selgitusest – tulemustele on lisatud selgitavad kommentaarid.
  • Laboriarsti telefonikonsultatsioonist – laboriarst võtab Sinuga ühendust, et selgitada individuaalseid tulemusi ja vajadusel anda nõu edasiseks.
KUIDAS VALMISTUDA PROOVI ANDMISEKS?
  • Enne proovi andmist ole 12h söömata-joomata.
  • Vereproovi andmiseks varu aega vähemalt 1h. Protseduuri käigus võetakse Sult väikeste vahedega kolm korda veeniverd.
  • Laktoositalumatuse testimiseks tuleb Sul juua laktoosilahust. Inimestel, kellel on laktoositalumatus, võib laktoosilahuse joomine tekitada juba analüüside andmise ajal või päeva jooksul kõhuvaevuseid: liigsed gaasid ja puhitus, kõhulahtisus jmt.
KUIDAS SAAN TULEMUSED?

Paketi tulemused saad siia samasse portaali (vt „Vastused“) koos kirjalike kommentaaridega ja laboriarsti telefonikonsultatsiooniga kuni 5 tööpäeva jooksul.

MIS ON LAKTOOSITALUMATUS?

Laktoositalumatus (ka piimasuhkru talumatus, hüpolaktaasia) on ensüüm laktaasi vähenenud aktiivsusest tingitud piimasuhkru ehk laktoosi imendumishäire. Sellest tingituna jääb väiksem või suurem osa laktoosist peensooles lõhustamata ja imendumata. Tagajärjena tekib jämesooles olevate mikroobide toimel rohkesti gaase ning happeid, mis võivad põhjustada kõhuvaevusi: liigseid gaase ja puhitust, kõhukorisemist, -valu ning -lahtisust.

Enamik inimestel moodustub organismis laktaasi kogu elu vältel, olles kõige suurema aktiivsusega imikutel ja väikelastel, kui piim on kasvamiseks oluliseim toiduaine. Kui menüüsse ilmuvad ka teised toidud, siis puudub vajadus suure koguse laktaasi järele ja selle aktiivsus hakkab aja jooksul vähenema. Vanemas eas võivad inimesed taluda piimatooteid halvemini kui lapsed ja noored. Tavaliselt säilib laktaasi aktiivsusest 50–70%.

LAKTOOSITALUMATUSE TEKKEPÕHJUSED

Primaarne laktoositalumatus ehk primaarne hüpolaktaasia tekib geneetilise eelsoodumuse tõttu ja avaldub tavaliselt 5.– 20. eluaasta vahel. Neil inimestel on laktaasi tootmist kodeeriv geen “sisse lülitatud” ainult esimestel eluaastatel, pärast seda väheneb laktaasi aktiivsus oluliselt ja koos sellega väheneb võime seedida piimasuhkrut. Eestis esineb primaarset laktoositalumatust umbes 20–30% elanikkonnast. Seisund ei ole ravitav, sümptomid on erineva raskusastmega ja neid on võimalik ära hoida õige toitumisega.

Sekundaarne laktoositalumatus on tingitud seedetrakti haigustega, nagu tsöliaakia, Crohn’i tõbi, ärritatud soole sündroom jt, kaasnevast peensoole kahjustustest. Sekundaarset laktoositalumatust võib esineda ka beebidel ja väikelastel soolehaiguste järgselt. Sümptomid taanduvad tavaliselt 2–4 nädala jooksul pärast põhihaiguse leevenemist.

MILLAL KAHTLUSTADA LAKTOOSITALUMATUST?

Laktoositalumatusele viitavad võimalikud sümptomid on kõhuvalu, -krambid, liigsed gaasid ja puhitus, kõhulahtisus, vahel ka oksendamine vahetult või mõned tunnid pärast laktoosi sisaldavate toiduainete tarbimist. Sümptomite raskusaste sõltub tarbitud piimatoodete kogusest ja ensüüm laktaasi säilinud aktiivsusest.

Laktoositalumatuse sümptomid ja nende raskusaste varieeruvad ning võivad kattuda ärritunud soole sündroomi, tsöliaakia jmt seisundite sümptomitega.

MILLISED ON LAKTOOSITALUMATUSE TAGAJÄRJED?

Talumatusele vaatamata laktoosi sisaldavate toiduainete tarbimine põhjustab nende tarbimise järgselt seedehäireid, mille tulemusena võib häiruda erinevate toitainete omastamine.

Laktoositalumatus pole alati täielik – paljudel juhtudel saab inimene süüa vähese laktoosisisaldusega toitu.
Kuna piimatooted sisaldavad organismile vajalikku kaltsiumi, tuleks laktoositalumatuse diagnoosi saades toitumine põhjalikult üle vaadata, et oleks tagatud olulisemate toitainete saamine toiduga.

Talumatuse ja allergia pakettide voldik

 

Laktoosi taluvuse proov, kompleksanalüüs
Hüpolaktaasia täiskasvanutel – LCT geeni c.-13910C>T variant
Kokku:

63 €

LISA KORVI