Laktoosi- ja gluteenitalumatuse (tsöliaakia) pakett 78 €

 • Kas pärast piimatoodete tarbimist tekkiv ebamugavustunne, liigsed gaasid ja puhitus, kõhulahtisus või –valu on tingitud laktoositalumatusest?
 • Kas minu laktoositalumatuse põhjuseks on geneetiline eelsoodumus või on see mõne soolehaiguse (tsöliaakia, ärritatud soole sündroom, Crohni tõbi, soolepõletik) sümptomiks?
 • Kas minu kroonilised kõhuvaevused, nt kõhulahtisus või kalduvus kõhukinnisusele, kõhuvalud võivad olla tingitud gluteenitalumatusest (tsöliaakiast)?
 • Kas minu rauavaegusaneemia, üleliigse väsimuse, luu- ja liigesevalude põhjuseks võib olla tsöliaakia?
MILLEST PAKETT KOOSNEB?
 • 4 vereanalüüsist – mille tulemused aitavad leida vastused eelloetletud küsimustele.
 • Tulemuste kirjalikust selgitusest – tulemustele on lisatud selgitavad kommentaarid.
 • Laboriarsti telefonikonsultatsioonist – laboriarst võtab Sinuga ühendust, et selgitada individuaalseid tulemusi ja vajadusel anda nõu edasiseks.
KUIDAS VALMISTUDA PROOVI ANDMISEKS?
 • Vereproovi andmiseks aega broneerima ei pea.
 • Enne proovi andmist ole 12h söömata-joomata.
 • Vereproovi andmiseks varu aega vähemalt 1h. Protseduuri käigus võetakse Sult väikeste vahedega kolm korda veeniverd.
 • Laktoositalumatuse testimiseks tuleb Sul juua laktoosilahust. Inimestel, kellel on laktoositalumatus, võib laktoosilahuse joomine tekitada juba analüüside andmise ajal või päeva jooksul kõhuvaevuseid: liigsed gaasid ja puhitus, kõhulahtisus jmt.
 • Gluteenitalumatuse testimiseks anna vereproov enne gluteenivaba dieedi alustamist. Juhul kui oled juba gluteenivaba dieediga alustanud, tuleb Sul enne tsöliaakia analüüside andmist 6 nädala jooksul iga päev süüa vähemalt neli viilu saia või vastavas koguses analoogset gluteeni sisaldavat toiduainet.
KUIDAS SAAN TULEMUSED?

Paketi tulemused saad siia samasse portaali (vt „Vastused“) koos kirjalike kommentaaridega ja laboriarsti telefonikonsultatsiooniga kuni 5 tööpäeva jooksul.

MIS ON LAKTOOSITALUMATUS?

Laktoositalumatus (ka piimasuhkru talumatus, hüpolaktaasia) on ensüüm laktaasi vähenenud aktiivsusest tingitud piimasuhkru ehk laktoosi imendumishäire. Sellest tingituna jääb väiksem või suurem osa laktoosist peensooles lõhustamata ja imendumata. Tagajärjena tekib jämesooles olevate mikroobide toimel rohkesti gaase ning happeid, mis võivad põhjustada kõhuvaevusi: liigseid gaase ja puhitust, kõhukorisemist, -valu ning -lahtisust.

Enamik inimestel moodustub organismis laktaasi kogu elu vältel, olles kõige suurema aktiivsusega imikutel ja väikelastel, kui piim on kasvamiseks oluliseim toiduaine. Kui menüüsse ilmuvad ka teised toidud, siis puudub vajadus suure koguse laktaasi järele ja selle aktiivsus hakkab aja jooksul vähenema. Vanemas eas võivad inimesed taluda piimatooteid halvemini kui lapsed ja noored. Tavaliselt säilib laktaasi aktiivsusest 50–70%.

LAKTOOSITALUMATUSE TEKKEPÕHJUSED

Primaarne laktoositalumatus ehk primaarne hüpolaktaasia tekib geneetilise eelsoodumuse tõttu ja avaldub tavaliselt 5.– 20. eluaasta vahel. Neil inimestel on laktaasi tootmist kodeeriv geen “sisse lülitatud” ainult esimestel eluaastatel, pärast seda väheneb laktaasi aktiivsus oluliselt ja koos sellega väheneb võime seedida piimasuhkrut. Eestis esineb primaarset laktoositalumatust umbes 20–30% elanikkonnast. Seisund ei ole ravitav, sümptomid on erineva raskusastmega ja neid on võimalik ära hoida õige toitumisega.

Sekundaarne laktoositalumatus on tingitud seedetrakti haigustega, nagu tsöliaakia, Crohn’i tõbi, ärritatud soole sündroom jt, kaasnevast peensoole kahjustustest. Sekundaarset laktoositalumatust võib esineda ka beebidel ja väikelastel soolehaiguste järgselt. Sümptomid taanduvad tavaliselt 2–4 nädala jooksul pärast põhihaiguse leevenemist.

MILLAL KAHTLUSTADA LAKTOOSITALUMATUST?

Laktoositalumatusele viitavad võimalikud sümptomid on kõhuvalu, -krambid, liigsed gaasid ja puhitus, kõhulahtisus, vahel ka oksendamine vahetult või mõned tunnid pärast laktoosi sisaldavate toiduainete tarbimist. Sümptomite raskusaste sõltub tarbitud piimatoodete kogusest ja ensüüm laktaasi säilinud aktiivsusest.

Laktoositalumatuse sümptomid ja nende raskusaste varieeruvad ning võivad kattuda ärritunud soole sündroomi, tsöliaakia jmt seisundite sümptomitega.

MILLISED ON LAKTOOSITALUMATUSE TAGAJÄRJED?

Talumatusele vaatamata laktoosi sisaldavate toiduainete tarbimine põhjustab nende tarbimise järgselt seedehäireid, mille tulemusena võib häiruda erinevate toitainete omastamine.

Laktoositalumatus pole alati täielik – paljudel juhtudel saab inimene süüa vähese laktoosisisaldusega toitu.
Kuna piimatooted sisaldavad organismile vajalikku kaltsiumi, tuleks laktoositalumatuse diagnoosi saades toitumine põhjalikult üle vaadata, et oleks tagatud olulisemate toitainete saamine toiduga.

MIS ON TSÖLIAAKIA?

Tsöliaakia ehk gluteenitalumatus (ka teraviljatalumatus, gluteensensitiivne enteropaatia) on autoimmuunne päriliku eelsoodumusega peensoole limaskesta haigus, mille vallandavad nisust, rukkist, odrast ja kaerast valmistatud toidud ja tooted. Nendes teraviljades sisalduvate gluteenivalkude toimel käivitub organismis immuunreaktsioon, mille käigus toodetud antikehad ründavad peensoole limaskesta. Peensoole limaskestas tekib krooniline põletik, mis kahjustab limaskesta hattusid kuni nende hävimiseni. Kahjustunud limaskesta tõttu häirub valkude, lipiidide, süsivesikute, vitamiinide ning mineraalainete imendumine ja organismis tekib nende vaegus.

MILLAL KAHTLUSTADA TSÖLIAAKIAT?

Tsöliaakia võib avalduda esmakordselt igas vanuses. Kõige sagedamini avaldub see täiskasvanueas ja vahel ka peale 65. eluaastat.

Võimalikeks sümptomiteks on kõhulahtisus või -kinnisus, liigsed gaasid, kõhuvalud ja -krambid; iiveldus ja oksendamine; kaalulangus; üldine väsimus ja energiapuudus; meeleolulangus; nahalööve, juuste väljalangemine jm.

Tsöliaakia sümptomid ja nende raskusaste varieeruvad ning võivad kattuda ärritunud soole sündroomi, laktoositalumatuse jmt seisundite sümptomitega.

MILLISED ON TSÖLIAAKIA TAGAJÄRJED?

Diagnoosimata haigus väikelastel põhjustab raskeid seedehäireid, kasvu- ning arengupeetust. Täiskasvanu eas avalduva tsöliaakiaga võivad kaasneda toitainete puudustest tingitud erinevad terviseprobleemid, nt kehvveresus ehk aneemia, luude hõrenemine ehk osteoporoos, peensoolevähk, suureneb teiste autoimmuunhaiguste avaldumise risk.

Kui testi tulemused viitavad tsöliaakia esinemisvõimalusele, tuleb edasisteks uuringuteks pöörduda gastroenteroloogi poole.

Tsöliaakia ja gluteenivaba dieedi kohta saad põhjalikumalt lugeda Eesti Tsöliaakia Seltsi kodulehelt.

Talumatuse ja allergia pakettide voldik

 

Laktoosi taluvuse proov, kompleksanalüüs
Hüpolaktaasia täiskasvanutel – LCT geeni c.-13910C>T variant
Koe transglutaminaas IgA
Immunoglobuliin A
Kokku:

78 €

LISA KORVI