Kusihape 2.20 €

Hinnale lisandub ühekordne verevõtutasu 6 €.

 

 • Kusihappe ainevahetushäire ehk podagra diagnoosimiseks ja ravi jälgimiseks
 • Neeruhäirete avastamiseks
 • Rasedatel preeklampsia riski ja selle raskuse määramiseks

Millisel juhul seda analüüsi võiks teha?

Kusihappe (UA) analüüs on soovitatav, kui esinevad korduvad teravad valuhood erinevates liigestes, eriti just suurevarba, aga ka teistes varvastes ja liigestes. Selline valu võib viidata haigusele nimega podagra, mis on tingitud kusihappe ainevahetushäirest. Podagra avaldub liigesepõletikuna ja podagrasõlmede tekkena. Tihtipeale põevad antud tõbe keskealised, ülekaalulised ja väheste liikumisharjumustega mehed, aga ka vanemaealised naised.

Analüüs on soovitav neeruhäirete põhjuste väljaselgitamiseks ja ravi jälgimiseks. Podagra on sageli seotud neeruhaigusega ja vastupidi. Erinevate neeruhaiguste korral võib tekkida veres kusihappe tõus ehk hüperurikeemia. Podagra tõttu võib tekkida kusihappekristallide sadenemine ja podagrasõlmede moodustumine, mis omakorda võivad kaasa tuua neerukahjustuse. Hüperurikeemia kiirendab neerukahjustuse süvenemist. Kusihappe suur sisaldus uriinis loob soodsa aluse neerukivitõve tekkeks.

Analüüs on soovitatav rasedatele, kellel on oht preeklampsiale (haigus, millele on iseloomulik neerude töö häirumine). Sellele omased sümptomid on vererõhu tõus, vähene uriini teke, tursed näos, kätes, jalgades, kopsudes ja ajus; peavalu, nägemishäireid jne. Kusihappe tõusu on täheldatud rasedatel, kellel on eelsoodumus enneaegsele sünnitusele.

Mis analüüs see on?

Kusihape on puriinide (lämmastikku sisaldavate looduslikke orgaaniliste ainete) ainevahetuse lõpp-produkt. Puriinid on vajalikud nukleiinhapete DNA ja RNA ning mitmete ensüümide tootmiseks. Enamus puriine tekib organismis rakkude lammutamisel või puriinide taastootmise teel. Väiksema osa saab inimene toidust (liha, maks, kala, kaunviljad). Maksa ja soolestiku limaskesta rakkudes muutuvad puriinid kusihappeks. Kusihape kuulub füsioloogilistes tingimustes kehavedelike koostisesse ja tal on mitmeid funktsioone. Kusihappest 75% väljub kehast uriiniga, ülejäänud soolestiku kaudu.

Liiga suure kusihappe tootmise ja/või häiritud väljutamise korral organismist, kusihappe tase veres tõuseb ehk tekib hüperurikeemia, mis soodustab kusihappe soolade ehk uraatkristallide moodustamist. Kestev hüperurikeemia põhjustab uraatkristallide sadenemise verest kudedesse: liigestesse, kõhredesse, neerudesse. Tavaliselt ladestuvad kristallid esmalt kaugemates liigestes, nt varbas. Kuseteedesse ladestunud kristallid põhjustavad neerukivitõbe ja neerude funktsiooni häirumise.

Enne analüüsi andmist soovitame vältida puriinide rikast toitu (liha, kala), alkoholi ja stressi.

Analüüsi tulemuse saad kuni 3 tööpäeva jooksul.

Millele võivad viidata analüüsi tulemuse kõrvalekalded normist?

Kusihappe tulemuste kõrgenenud väärtused võivad viidata:

 • podagrale;
 • neerukividele või neerupuudulikkusele;
 • puriinirikka toidu liigsele söömisele;
 • suurele füüsilisele koormusele;
 • kaalukaotusele, pikaajalisele nälgimisele;
 • koe lagunemisele;
 • eklampsia ja preeklampsia ohule rasedatel.

Kusihappe tulemuste madalad väärtused (hüpourikeemia) võivad viidata:

 • podagraravi (allopurinoolravi) järgsele seisundile;
 • maksakahjustusele;
 • haavandilisele koliidile.

PS Normist erineva analüüsi tulemuse korral soovitame nõu pidada spetsialistiga, kes aitab selgitada kõrvalekalde põhjust ning annab juhiseid lisaanalüüside vajaduse ja/või ravi osas.

Infot antud analüüsi kohta saab lugeda veel meditsiinilabori SYNLAB arstidele/õdedele suunatud laboriteatmikust: https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/tulemuste-interpretatsioonid/kliinilise-keemia-uuringud/kusihape-s-ua/

Kokku:

2.20 €

* Teisele isikule ei saa tellida
LISA KORVI