Kortisool 7.80 €

Hinnale lisandub ühekordne verevõtutasu 6 €.

 

Kortisool on neerupealiste koores sünteesitav steroidhormoon, mille tase veres on kõige kõrgem hommikuti kella 6-8 vahel, kõige madalam õhtuti 20-22 paiku. Kortisool valmistab keha ette päevasteks tegemisteks. See tähendab aga seda, et kortisooli taseme hindamisel ja muutuste võrdlemiseks tuleb erinevatel päevadel analüüsi teha enam-vähem samal kellaajal.

90% kortisoolist on veres seotud spetsiaalse kandurvalguga või albumiiniga ning ainult 10% ringleb bioloogiliselt aktiivse osana. Füsioloogiliselt on kortisool organismis vajalik põletikuvastases reaktsioonis, vererõhu regulatsioonis, glükoosi tootmisel glükogeenist, valkudest või lipiididest, soolhappe ja pepsiini tootmiseks maos.

Kortisooli oluliseks funktsiooniks on energia tootmise regulatsioon ja mobiliseerimine. Hormoon aitab organismil valida energia tootmiseks kõige otstarbekama tee: toota seda kas süsivesikutest, lipiididest või valkudest. Reguleerib energia tootmise hulka vastavalt organismi vajadusele ja suunab energia allika energianäljas kudedesse (nt füüsilise koormuse korral lihastesse). Seega suurendab füüsiline aktiivsus kortisooli taset veres ja ka vastupidi, kõrgem kortisool loob eelduse liikumisaktiivsusele.

Stress põhjustab kortisooli taseme kiiret tõusu veres. Stress käivitab organismis rea protsesse, mis ajalooliselt olid välja kujunenud ja vajalikud võitluseks ning põgenemiseks. Kortisool mobiliseerib varudest glükoosi ja rasvhapped, et saaks kiiresti toota energiat. Kui stress-situatsioon kestab pikalt ja kortisooli tase on püsivalt kõrge, suureneb söögiisu ja just eriti magusa järele. Kuna aga tänapäevased stress-situatsioonid ei vaja võitlust ja põgenemist ehk ei järgne füüsilist aktiivsust (lihastööd), siis talletuvad kalorid just kõhupiirkonda ning tekib kõhupiirkonna rasvumine. See omakorda on paljude tõsiste terviseprobleemide riskitegur: südame-veresoonkonna haigused, suhkruhaigus jt.

Kortisool surub alla immuunsust. Selle tulemusena suureneb organismi vastuvõtlikkus haigustele ja põletikulistele protsessidele.

Madala kortisooli taseme sümptomitena võivad esineda väsimus, nõrkus, südame pekslemine, ärevus, võimetus stressiga toime tulla, depressioon, unetus, kaalukaotus, lihasnõrkus, lihasvalud jm.

Kortisooli väärtused on kõrged neerupealiste koore liigtalitluse korral. Lisaks veel ägeda infektsiooni, tugeva valu, suhkruhaiguse, liigse kehakaalu, anoreksia, raseduse või östrogeenravi korral. Samuti võib hormooni taset tõsta alkoholiga liialdamine. Kortisooli madalamad väärtused võivad viidata neerupealiste koore, hüpofüüsi ehk ajuripatsi  ja kilpnäärme alatalitlusele.

Analüüsi tulemuse saad kuni 3 tööpäeva jooksul.

Kokku:

7.80 €

* Teisele isikule ei saa tellida
LISA KORVI