Kasvuhormoon 7.80 €

Hinnale lisandub ühekordne verevõtutasu 6 €.

 

  • Lastel kasvuhäirete põhjuste selgitamiseks
  • Akromegaalia ehk kehaliikmehiidsuse diagnoosimiseks ja ravi jälgimiseks
  • Kasvuhormooni asendusravi jälgimiseks

Millisel juhul seda analüüsi võiks teha?

Kasvuhormooni (GH) määramist soovitatakse lastele, kellel kahtlustatakse kasvamisega seotud häireid: gigantismi või kääbuskasvu põhjuse selgitamiseks. Täiskasvanutel väljendub GH häire eelkõige akromegaaliana ehk kehaliikmehiidsuses, st, et inimesel on jäsemed ebatavaliselt suured ja/või esineb näojoonte jämenemist. Peamiseks GH määramise näidustuseks on kasvuhormooni asendusravi jälgimine. Lisaks soovitatakse GH määrata luutihedus, lihasmass ja lihastoonuse vähenemise korral.

Mis analüüs see on?

Kasvuhormoon (GH) on valk, mida toodetakse ajuripatsi ehk hüpofüüsi eessagaras. Maksimaalne GH tootmine toimub uneaja esimese 1,5 tunni jooksul ja seega põhjustab öö une puudus  märkimisväärselt GH taseme vähenemist.

GH ülesanne on reguleerida inimkeha pikkust ja enamike organite (va aju) kasvu, tehes  seda  otseselt või insuliini sarnase kasvufaktor-1 (IGF-1) vahendusel. GH ergutab IGF-1 tootmist maksas. GH osaleb valkude ainevahetuses: stimuleerib valgusünteesi ja vähendab nende lammutamist, soodustab rasvade lagundamist ehk lipolüüsi, suurendab veresuhkru taset, osaleb glükogeeni (organismi glükoosi varu) tootmises. GH piisav tase tugevdab immuunsüsteemi, luid, aitab taastuda füüsilisest koormusest. GH madala taseme korral väheneb lihasmass ja luutihedus.

Kuna GH tootmine ja eritumine hüpofüüsist sõltub GH vabastava hormooni ja GH inhibeeriva hormooni tööst ning lisaks paljudest teistest faktoritest (stress, uni, füüsiline koormus, sugu, iga, östrogeenide ja veresuhkru tase), siis on tema sisaldus veres väga kõikuv.

Kasvuhormooni preparaatide võtmisel on soovitav perioodilisel kontrollida veresuhkru taset (glükoosi analüüs) ja kilpnääre talitlust (TSH). Pikaajaline kasvuhormooni tarvitamine tõstab mitmete haiguste riski.

Analüüsi tulemus valmib kuni 3 tööpäeva jooksul.

Millele võivad viidata analüüsi tulemuse kõrvalekalded normist?

Kõrgenenud kasvuhormooni väärtused võivad viidata:

  • ülemäärasele ja kestvale stress-situatsioonile, füüsilisele koormusele
  • kehaliikmehiidsusele ehk akromegaaliale;
  • ajuripatsi ehk hüpofüüsi adenoomile (healoomuline kasvaja).

Madalad kasvuhormooni väärtused võivad viidata:

  • kasvupeetusele ja kääbuskasvule;
  • täiskasvanutel vähenenud luutihedusele ja lihasmassile.

PS Normist erineva analüüsi tulemuse korral soovitame nõu pidada spetsialistiga, kes aitab selgitada kõrvalekalde põhjust ning annab juhiseid lisaanalüüside vajaduse ja/või ravi osas.

Infot antud analüüsi kohta saab lugeda veel meditsiinilabori SYNLAB arstidele/õdedele suunatud laboriteatmikust: https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/tulemuste-interpretatsioonid/immuunuuringud/kasvuhormoon-fs-gh/

Kokku:

7.80 €

* Teisele isikule ei saa tellida
LISA KORVI