Homotsüsteiin 15.20 €

Hinnale lisandub ühekordne verevõtutasu 6 €.

 

  • Südame- ja veresoonkonna haiguste riski hindamiseks
  • B6, B12 vitamiinide ja folaadi (foolhappe) puuduse selgitamiseks
  • Veenitromboosi kalduvuse selgitamiseks
  • Neerupuudulikkuse peegeldajana
  • Rasedatel preeklampsia riski hindamiseks

Millisel juhul seda analüüsi võiks teha?

Homotüsteiini (Hcy) analüüsi on soovitav teha, kui esinevad: pidev ja/või kergesti tekkiv väsimus, meeleolu kõikumised, tähelepanu- ja keskendumisvõime vähenemine, suulimaskesta ja nahaprobleemid, neuropaatiad. Homotsüsteiin on hea ja varane analüüs B6 ja B12 vitamiinide ja/või folaadi puuduse avastamiseks.

Lisaks on analüüs vajalik kui soovitakse selgitada südame-veresoonkonna haiguste riski. Veel on homotsüsteiini analüüsi soovituslik määrata neerupuudulikkuse ja veenitromboosi kalduvuse välja selgitamiseks. Rasedatel võiks homotüsteiini määrata juhul kui on oht enneaegsele sünnitusele, raseduse katkemisele ja preeklapsiale.

Mis analüüs see on?

Tegemist on analüüsiga, mis näitab homotsüsteiini taset inimese organismis. Homotsüsteiin on aminohape, mis moodustub organismis ühest teisest aminohappest nimega metioniin. Homotsüsteiinist saab piisava B6 ja B12 vitamiinide ja folaadi olemasolul omakorda toota metioniini. Metioniin on nt vajalik närvikiudude kaitsmiseks. Kuna kõrges kontsentratsioonis homotsüsteiinil on rakke kahjustav toime, siis transporditakse seda aktiivselt rakust välja ja eritatakse organismist neerude kaudu homotsüstiinina. Neerupuudulikkuse korral homotsüsteiin kuhjub ehk tekib homotsüsteineemia.

Homotüsteiini kõrgenenud tase veres võib kahjustada veresooni ja soodustada ateroskleroosi (veresoonte lupjumise) teket, tõsta vererõhku, kiirendada vananemise ja oksüdatsiooni protsesse, soodustada oksüdatiivse stressi arengut, kahjustada aju, nõrgestada immuunsüsteemi, soodustada põletike teket ja püsimist ning tugevdada valu. Lisaks võib homotsüsteiin suurendada trombide tekkimise riski, sest ta aktiveerib vere hüübimist ja vähendab tekkinud trombide lammutamist.

Analüüsi tulemuse saad kuni 3 tööpäeva jooksul.

Millele võivad viidata analüüsi tulemuse kõrvalekalded normist?

Kõrgenenud homotsüsteiini väärtused võivad viidata:

  • südame- ja veresoonkonna haiguste suurenenud riskile;
  • B6 ja B12 vitamiinide ning folaadi puudusele;
  • neerupuudulikkusele;
  • riskiraseduse korral platsenta veresoonte kahjustusele;
  • kognitiivse funktsiooni häirumisele (nt Alzheimeri tõbi);

Silmas tuleks pidada, et homotsüsteiini tase veres tõuseb vanusega, on kõrgem meestel, suitsetajatel, vähese kehalise aktiivsusega inimestel.

B6 ja B12 vitamiinide ning folaadi puuduse või nende funktsiooni häirumise tuvastamiseks on soovitav homotsüsteiini määrata koos B6, B12 vitamiinide ja folaadi analüüsiga.

Homotsüsteiini madalad (alla alumist referentspiiri) väärtused ei oma enamasti kliinilist tähendust. See tähendab, et madalad tulemused inimese tervisele teadaolevalt olulist meditsiinilist mõju ei avalda.

Homotsüsteiini taset aitab langetada toitumise korrigeerimine, sh folaadi, B-grupi vitamiinide, eelkõige B6, B12 ning tsingi piisav tarbimine.

PS Normist erineva analüüsi tulemuse korral soovitame nõu pidada spetsialistiga, kes aitab selgitada kõrvalekalde põhjust ning annab juhiseid lisaanalüüside vajaduse ja/või ravi osas.

Infot antud analüüsi kohta saab lugeda veel meditsiinilabori SYNLAB arstidele/õdedele suunatud laboriteatmikust: https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/tulemuste-interpretatsioonid/immuunuuringud/homotsusteiin-s-hcy/

Kokku:

15.20 €

* Teisele isikule ei saa tellida
LISA KORVI