Gluteenitalumatuse (tsöliaakia) pakett 22 €

  • Kas minu kroonilised kõhuvaevused, nt kõhulahtisus või kalduvus kõhukinnisusele, kõhuvalud võivad olla tingitud gluteenitalumatusest (tsöliaakiast)?
  • Kas minu rauavaegusaneemia, üleliigse väsimuse, luu- ja liigesevalude põhjuseks võib olla tsöliaakia?
MILLEST PAKETT KOOSNEB?
  • 2 vereanalüüsist – mille tulemused aitavad leida vastused eelloetletud küsimustele.
  • Tulemuste kirjalikust selgitusest – tulemustele on lisatud selgitavad kommentaarid.
KUIDAS VALMISTUDA PROOVI ANDMISEKS?

Gluteenitalumatuse testimiseks anna vereproov enne gluteenivaba dieedi alustamist. Juhul kui oled juba gluteenivaba dieediga alustanud, tuleb Sul enne tsöliaakia analüüside andmist 6 nädala jooksul iga päev süüa vähemalt neli viilu saia või vastavas koguses analoogset gluteeni sisaldavat toiduainet.

KUIDAS SAAN TULEMUSED?

Paketi tulemused saad siia samasse portaali (vt „Vastused“) koos kirjalike kommentaaridega kuni 2 tööpäeva jooksul.

MIS ON TSÖLIAAKIA?

Tsöliaakia ehk gluteenitalumatus (ka teraviljatalumatus, gluteensensitiivne enteropaatia) on autoimmuunne päriliku eelsoodumusega peensoole limaskesta haigus, mille vallandavad nisust, rukkist, odrast ja kaerast valmistatud toidud ja tooted. Nendes teraviljades sisalduvate gluteenivalkude toimel käivitub organismis immuunreaktsioon, mille käigus toodetud antikehad ründavad peensoole limaskesta. Peensoole limaskestas tekib krooniline põletik, mis kahjustab limaskesta hattusid kuni nende hävimiseni. Kahjustunud limaskesta tõttu häirub valkude, lipiidide, süsivesikute, vitamiinide ning mineraalainete imendumine ja organismis tekib nende vaegus.

MILLAL KAHTLUSTADA TSÖLIAAKIAT?

Tsöliaakia võib avalduda esmakordselt igas vanuses. Sagedamini avaldub see täiskasvanueas ja vahel ka peale 65. eluaastat.

Võimalikeks sümptomiteks on kõhulahtisus või -kinnisus, liigsed gaasid, kõhuvalud ja -krambid; iiveldus ja oksendamine; kaalulangus; üldine väsimus ja energiapuudus; meeleolulangus; nahalööve, juuste väljalangemine jm.

Tsöliaakia sümptomid ja nende raskusaste varieeruvad ning võivad kattuda ärritunud soole sündroomi, laktoositalumatuse jmt seisundite sümptomitega.

MILLISED ON TSÖLIAAKIA TAGAJÄRJED?

Diagnoosimata haigus väikelastel põhjustab raskeid seedehäireid, kasvu- ning arengupeetust. Täiskasvanu eas avalduva tsöliaakiaga võivad kaasneda toitainete puudustest tingitud erinevad terviseprobleemid, nt kehvveresus ehk aneemia, luude hõrenemine ehk osteoporoos, peensoolevähk, suureneb teiste autoimmuunhaiguste avaldumise risk.

Kui testi tulemused viitavad tsöliaakia esinemisvõimalusele, tuleb edasisteks uuringuteks pöörduda gastroenteroloogi poole.

Tsöliaakia ja gluteenivaba dieedi kohta saad põhjalikumalt lugeda Eesti Tsöliaakia Seltsi kodulehelt.

Talumatuse ja allergia pakettide voldik

 

Koe transglutaminaas IgA
Immunoglobuliin A
Kokku:

22 €

LISA KORVI