Emakakaelavähi riski analüüs HPV 56 €

EMAKAKAELAVÄHI RISKI ANALÜÜS HPV

Emakakaelavähk on üks esimesi vähke, millel on teada kindel põhjustaja – haigestumine on 90% juhtudel seotud eelnevalt inimese papilloomiviirusesse (HPV ehk Human Papillomavirus) nakatumisega. HPV viirusel on sadu erinevaid tüvesid, millest osad on emakakalevähi kõrge riskiga tüved. Antud analüüsi soovitame naistele alates 30. eluaastast. Analüüs näitab tulemust, kas positiivne või negatiivne, ehk kas testijal on kõrgenenud risk emakakaelavähi suhtes. Analüüsi teeb eriliseks kodus proovi võtmise võimalus, st proovi andmiseks ei pea minema naistearsti juurde.

Mida tähendab tulemus?

• Positiivne tulemus
On leitud kõrge riskiga inimese papilloomiviirus (HPV), mis viitab kõrgenenud emakakaelavähi riskile. Labor soovitab pöörduda edasisteks uuringuteks oma või meie poolt soovitatud naistearsti vastuvõtule.
• Negatiivne tulemus
Ei leitud kõrge riskiga inimese papilloomiviiruse (HPV) tüüpe, mis viitab madalale emakakaelavähi tekke riskile. Analüüs ei asenda naistearsti läbivaatust. Juhul kui teil esineb kaebusi, palume pöörduda günekoloogi vastuvõtule. Naistel alatest 30. eluaastast on soovitatav korrata kõrge riski HPV analüüsi iga 5 aasta järel.

Mis on HPV?

Genitaalne HPV (Human Papillomavirus ehk Inimese papilloomiviirus) on levinuim sugulisel teel leviv infektsioon maailmas, mis esineb kuni 75%-l aktiivselt suguelu elavatel naistel.
Igal aastal diagnoositakse maailmas rohkem kui 500 000 uut emakakaelavähi juhtu. Neist üle 90% on otseselt seotud eelneva nakatumisega kõrge vähiriskiga HPV-ga, mis põhjustab emakakaela rakkude halvaloomulist jagunemist ja levikut.
Emakakaelavähi varajases staadiumis puuduvad spetsiifilised haigustunnused, hilisemalt võivad avalduda rohke valgevoolus, veresegune voolus, veritsus menstruatsioonitsükli keskel, kontaktveritsus suguühte ajal ja valud.
Emakakaelavähki haigestumist on võimalik efektiivselt ennetada ja/või avastada selle varajast staadiumit, mil ravi on tulemuslik. Hilised staadiumid vajavad kirurgilist/radioloogilist sekkumist, mis aga ei pruugi olla 100% efektiivsed. Kaugele arenenud emakakaelavähk on agressiivne ning võib lõppeda inimesele surmavalt.
Emakakaelavähki haigestumist saab vältida turvalise seksuaalkäitumisega (kasutades kondoomi), varajase vaktsineerimisega (HPV-vastane vaktsineerimine) või rutiinse tervisekontrolliga (laboratoorne uuring emakakaela või tupe materjalist).

Kuidas testi tellida?

Emakakaelavähi riski analüüsi HPV on võimalik tellida:
a) Patsiendiportaalist

Patsiendiportaalist tellimust tehes saad valida, kas soovid proovivõtukomplekti saada kätte SmartPOSTi pakiautomaadist või tulla ise SYNLABi esindusse järele. SmartPOSTi tellitud proovõtukomplekti kuulub ka makstud tagastusümbrik, mille abil saate proovi mugavalt SYNLABi saata. Proovivõtukomplektile esindusse järele tulles tuleb see ka pärast proovi kogumist SYNLABi esindusse tagasi viia. Proovi saatmine SmartPOSTiga saatmine ei ole sellisel juhul võimalik.

b) SYNLABi esinduses

Kohapeal tellimust tehes saad proovivõtukomplekti kätte samas esinduses. Pärast proovi kogumist tuleb see SYNLABi esindusse tagasi viia. Proovi saatmine SmartPOSTiga saatmine ei ole sellisel juhul võimalik.

Proovivõtukomplekt sisaldab:

1. Steriilset proovivõtuvahendit Evalyn® Brush, mis võimaldab naisel endal tupest proovi võtta
2. Juhendit proovi võtmiseks
3. Korduvsuletav kilekott (triipkoodiga)
4. Turvaümbrikku

Proovivõtuvahend Evalyn® Brush on spetsiaalselt välja töötatud diskreetsete proovide kogumiseks ning tagab analüüside kõrge kvaliteedi ja täpsuse. Emakakaelalt kogutud proovist teostab meditsiinilabor SYNLAB HPV DNA uuringu. Samasugust uudset meetodit kasutatakse juba lähiriikidest Hollandis, Ungaris, Rootsis ja Soomes, kus see on ka osa riiklikust skriiningprogrammist.
Analüüsi vastuse saate 2 tööpäeva jooksul patsiendiportaali MINU.SYNLAB.EE. Saadame teavituse, kui Teie vastus on valmis. Vastus liigub ka Digilukku, kus seda saab näha ka teie arst. Soovi korral, saate ise digiloost arsti juurdepääsu piirata.

Analüüs ei asenda naistearsti vastuvõttu.

Tutvu proovivõtujuhendiga SIIT.

Kui tekib antud analüüsi juures veel mõni küsimus, siis võid leida vastuseid SIIT.

Kokku:

56 €

* Teisele isikule ei saa tellida
LISA KORVI