Bilirubiin 2.20 €

Hinnale lisandub ühekordne verevõtutasu 6 €.

 

  • Kollaka nahajume põhjuste välja selgitamiseks
  • Maksa ja sapiteede haiguste diagnoosimiseks ja ravi jälgimiseks
  • Hemolüüsi ehk vererakkude lagunemise tuvastamiseks

Millisel juhul seda analüüsi võiks teha?

Laboriarstid soovitavad bilirubiini (Bil) analüüsi teha, kui kahtlustatakse või soovitakse kontrollida maksa või sapiteede erinevate haiguste (nt sapikivid, maksatsirroos jt) esinemist. Nende haiguste levinumateks sümptomiteks on naha, limaskestade ja silmavalgete kollakas värv ja nahasügelus. Samuti tumedam uriin ja heledam roe.

Inimesed, kes reisivad tihti riikides, kus esineb malaariat, on samuti riskigrupis, sest malaaria korral bilirubiini tase organismis tõuseb.

Bilirubiini määramine on üheks hemolüütilise aneemia diagnostiliseks analüüsiks. Bilirubiini määratakse ka vastsündinutel, kelle nahk on kollane. Mõlemal juhul esineb punavererakkude intensiivne lõhustamine (hemolüüs), mille tulemusena tekib organismi liiga palju bilirubiini.

Mis analüüs see on?

Bilirubiin on vees lahustumatu pigment, mis  tekib punaste vererakkude (erütrotsüütide) lõhustumise käigus. Erütrotsüütide eluiga on keskmiselt 110-120 päeva ja nende lõhustumine on loomulik protsess. Tekkinud bilirubiin on vees lahustumatu mittekonjugeeritud bilirubiin (Bil-unconj). Veres seotakse bilirubiin albumiiniga ja transporditakse maksa, kus toimub selle seostumine glükuroonhapega ja tekib vees lahustuv konjugeeritud bilirubiin (Bil-conj), mis eritatakse sapiga soolestikku. Soolestikus, bakterite mõjul, bilirubiin lõhustatakse ja suuremas osas väljutatakse roojaga, tagades väljaheitele iseloomuliku pruuni värvi. Väike osa konjugeeritud bilirubiinist jõuab vere vahendusel neerudesse ja annab uriinile kollase värvi.

Erinevate maksahaiguste korral häirub maksa võime bilirubiini töödelda ja väljutada ning veres tõuseb töötlemata ehk mittekonjugeeritud bilirubiini hulk. Sapiteede sulguse korral jõuab enamus konjugeeritud bilirubiinist vere vahendusel uriini ja muudab uriin tumedaks ning roe muutub heledaks. Intensiivsel punavererakkude lammutamisel tekib palju konjugeerimata bilirubiini, millega maks ei pruugi hakkama saada. Bilirubiini hulk veres tõuseb ja nahk ning limaskestad muutuvad kollaseks.

Veres olevast üldbilirubiinist moodustab ~90% mittekonjugeeritud fraktsioon. Bilirubiini määramisel mõõdetakse summaarselt mõlemat fraktsiooni. Vajadusel saab eraldi mõõta ka konjugeeritud bilirubiini.

Analüüsi tulemuse saad kuni 3 tööpäeva jooksul.

Millele võivad viidata analüüsi tulemuse kõrvalekalded normist?

Bilirubiini tulemuste kõrgenenud väärtused võivad viidata:

  • hepatiidile või maksatsirroosile;
  • sapipõiepõletikule või sapikividele;
  • hemolüütilisele aneemiale;
  • vastsündinute hüperbilirubineemiale (vastsündinutel naha kollasusele);
  • reesus- või veregrupikonfliktile;
  • ulatusliku vereülekande järgsele seisundile;
  • suurte hematoomide (verevalum) imendumisele.

Harvadel juhtudel võib kõrgenenud bilirubiini tase olla tingitud kaasasündinud sündroomist (nt.Gilberti sündroom, Crigleri-Najjari sündrom, Dubini-Johnsoni ja Rotori sündroom), mille puhul bilirubiini ainevahetus on häirunud päriliku geenimutatsiooni tõttu. Tavaliselt ei vaja need sündroomid spetsiifilist ravi ja nende prognoos on soodne.

Täpsema ülevaate maksa seisundist ja haigustest, saab tellides Maksapaketi, kus lisaks bilirubiini testile on veel teisedki maksa funktsiooni hindavad analüüsid.

PS Normist erineva analüüsi tulemuse korral soovitame nõu pidada spetsialistiga, kes aitab selgitada kõrvalekalde põhjust ning annab juhiseid lisaanalüüside vajaduse ja/või ravi osas.

Infot antud analüüsi kohta saab lugeda veel meditsiinilabori SYNLAB arstidele/õdedele suunatud laboriteatmikust: https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/tulemuste-interpretatsioonid/kliinilise-keemia-uuringud/bilirubiin-fs-bil-konjugeeritud-bilirubiin-fs-bil-conj/

Kokku:

2.20 €

* Teisele isikule ei saa tellida
LISA KORVI