Aluseline fosfataas 2.30 €

Hinnale lisandub ühekordne verevõtutasu 6 €.

 

 • Maksa ja sapiteede haiguste diagnoosimiseks ja ravi jälgimiseks
 • Luu ainevahetuse häirete selgitamiseks

Millisel juhul seda analüüsi võiks teha?

Aluselist fosfataasi (ALP) on soovitav teha, kui kahtlustatakse erinevaid maksa ja sapiteede haigusi – nt hepatiite, sapiteede sulgust, sapikive jne. Eelnevalt mainitud haigustele on iseloomulik valu maksa piirkonnas (roiete all, keskel ja/või paremal pool ülakõhus), naha kollasus ja üldine halvenenud enesetunne. Meeles peab pidama, et maksahaigused võivad kulgeda ka ilma sümptomiteta.

Kuna ALP on oluline luukoe rakkude (osteoblastide) tervise hindamise analüüs, siis sobib seda määrata ka luudega seonduvate vaevuste korral.

Mis analüüs see on?

Aluseline fosfataas (ALP) on kõikides rakumembraanides esinev ensüüm, mis kindlustab rakkudes fosfaatide pideva taseme ja mille aktiivsus on maksimaalne aluselises keskkonnas (pH 8,6–10,1). ALP on seotud kaltsifikatsiooni protsessidega luudes ja imendumisprotsessidega, eriti rasvade ehk lipiidide transpordiga sooles.

Aluselist fosfataasi leidub rohkesti maksas (sapiteede epiteelis), luudes, soolestiku epiteelis, neerudes ja rasedatel platsentas. Vastavalt sellele eristatakse mitut ALP fraktsiooni (isoensüümi): maksa, luu, soole, neeru ja platsentaarset. Täiskasvanutel moodustub aluseline fosfataas enamasti maksa ja luu fraktsioonidest võrdselt. Lastel domineerib luude kiire kasvu perioodil luu fraktsioon. Raseduse viimastel kuudel suureneb ALP aktiivsus platsentaarse fraktsiooni tõttu.

ALP fraktsioone tasub eraldi määrata eelkõige juhul, kui tegemist on ebaselge ALP aktiivsuse suurenemisega.

Analüüsi tulemuse saad kuni 3 tööpäeva jooksul.

 

Millele võivad viidata analüüsi tulemuse kõrvalekalded normist?

Kõrgenenud ALP väärtused võivad viidata:

 • sapiteede sulgusele;
 • sapikivide esinemisele;
 • maksakude kahjustavatele haigustele – hepatiidid, tsirroos, kasvajad;
 • maksa kahjustavate ravimite tarvitamisele nt ketokonasool, fenobarbitaal, fenütoiin;
 • kroonilisele alkoholismile ja alkohoolsele tsirroosile;
 • osteoblast-aktiivsetele luuhaigustele – rahhiit, osteoporoos, osteomalaatsia, luupõletik, luumurdude paranemine, luukasvajad ja -metastaasid nt rinna- või eesnäärmevähi korral.

Madalamad ALP väärtused võivad viidata:

 • luukasvu pidurdumisele;
 • kilpnäärme alatalitlusele (hüpotüreoosile);
 • pärilikule fosfataasi puudulikkusele ehk hüpofosfataasiale.

Täpsema ülevaate maksa seisundist ja -haigustest saab tellides Maksapaketi, kus lisaks ALP analüüsile on veel teisedki maksa funktsiooni hindavad analüüsid.

PS Normist erineva analüüsi tulemuse korral soovitame nõu pidada spetsialistiga, kes aitab selgitada kõrvalekalde põhjust ning annab juhiseid lisaanalüüside vajaduse ja/või ravi osas.

Infot antud analüüsi kohta saab lugeda veel meditsiinilabori SYNLAB arstidele/õdedele suunatud laboriteatmikust: https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/tulemuste-interpretatsioonid/kliinilise-keemia-uuringud/aluseline-fosfataas-s-alp/

Kokku:

2.30 €

* Teisele isikule ei saa tellida
LISA KORVI