Alfa-amülaas 2.30 €

Hinnale lisandub ühekordne verevõtutasu 6 €.

 

 • Kõhunäärme põletiku ehk pankreatiidi (nii ägeda kui ka kroonilise) diagnoosimiseks ja ravi jälgimiseks
 • Teiste kõhunäärme haiguslike seisundite tuvastamiseks
 • „Ägeda kõhu“ sümptomaatika põhjuste selgitamiseks
 • Süljenäärmete põletiku olemasolu hindamiseks

Millisel juhul seda analüüsi võiks teha?

Vereanalüüsi alfa-amülaas (Amyl) soovitatakse tellida, kui kahtlustatakse kõhunäärme ehk pankrease ägedat või kroonilist põletikku ehk pankreatiiti. Äge pankreatiit väljendub tavaliselt järgnevate sümptomite kaudu: ülakõhus ja vöökujuliselt selga kiirguv väga tugev valu, sageli kaasneb iiveldus ja oksendamine, ka kõhupuhitus, ikterus ehk nahakollasus, palavik ja pulsi kiirenemine. Krooniline pankreatiit algab ägeda pankreatiidina, kuid põletikud kestavad päevi ja hakkavad korduma. Põletike tulemusena kõhunäärme kude hävib ning häirub kõhunäärme ensüümide ja hormoonide tootmine.

Amülaasi tõus pole ainuomane pankreatiidile, vaid võib esineda ka teiste kõhunäärme haiguste korral (nt pankreasejuha sulgus, pankrease trauma jt) ning kõigi „ägeda kõhu“ sümptomaatikat andvate haiguste korral (nt äge sapipõiepõletik, sapikivid, mao mulgustumine jt).

Mis analüüs see on?

Amülaas (Amyl) on süsivesikute seedeprotsessi kõige olulisem ensüüm, mis lõhustab polüsahhariidid (tärklis jt) imendumisvõimelisteks monosahhariidideks (glükoosiks). Väike osa ensüümist toodetakse ja eritatakse süljenäärmetest suus, kus saab alguse süsivesikute lõhustumine. Suurem hulk ensüümist toodetakse kõhunäärme poolt ning eritatakse pankreasejuha kaudu kaksteistsõrmiksoolde, kus koostöös peensoole ensüümidega toimub peamine süsivesikute lõhustumine ja imendumine.

Ensüümil eristatakse kahte isovormi: pankrease amülaas ja sülje amülaas. Tavaanalüüsiga määratakse amülaasi üldaktiivsust, vajadusel on võimalik määrata ka isovormide aktiivsus.

Amülaas eritub organismist peamiselt neerude kaudu. Neerupuudulikkuse korral on amülaasi aktiivsus veres suurenenud, mida tuleb tulemuste tõlgendamisel arvesse võtta.

Analüüsi tulemuse saad kuni 3 tööpäeva jooksul.

Millele võivad viidata analüüsi tulemuse kõrvalekalded normist?

Kõrgenenud amülaasi väärtused võivad viidata:

 • ägedale kõhunäärme põletikule ehk pankreatiidile;
  • ägeda kõhunäärme põletiku puhul on alfa-amülaasi aktiivsuse tõus täheldatav vähemalt 3 korda üle referentsväärtuse. Ensüümi kõrge sisaldus saabub 12 tunni jooksul peale kõhunäärmepõletiku teket ning saavutab maksimumi 12-72 tunni jooksul. Haiguse põhjuse kadumisel normaliseerub amülaasi tase veres 2-ndal kuni 3-ndal päeval;
 • kroonilisele kõhunäärme põletikule;
  • kroonilise pankreatiidi korral on Amyl tõus palju tagasihoidlikum, aga jääb kõrgemaks pikema aja jooksul;
 • pankreasejuha sulgusele;
 • kõhunäärme traumale või kirurgilisele operatsioonile;
 • alkoholi mürgitusele;
 • süljenäärmete põletikule.

Madalad amülaasi väärtused võivad viidata:

 • kõhunäärme eksokriinsele (ensüümide tootmise ja väljutamise)) puudulikkusele;
 • kõhunäärme ulatuslikule kahjustusele, kroonilisele pankreatiidile, kus enamus ensüümi tootvatest rakkudest on hävinud.

PS Normist erineva analüüsi tulemuse korral soovitame nõu pidada spetsialistiga, kes aitab selgitada kõrvalekalde põhjust ning annab juhiseid lisaanalüüside vajaduse ja/või ravi osas.

Infot antud analüüsi kohta saab lugeda veel meditsiinilabori SYNLAB arstidele/õdedele suunatud laboriteatmikust: https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/tulemuste-interpretatsioonid/kliinilise-keemia-uuringud/alfa-amulaas-fs-amyl/

Kokku:

2.30 €

* Teisele isikule ei saa tellida
LISA KORVI