Albumiin 2.30 €

Hinnale lisandub ühekordne verevõtutasu 6 €.

 

  • Organismi valguvarude ja valgukaotuse hindamiseks
  • Maksarakkude sünteesivõime hindamiseks
  • Tursete põhjuse selgitamiseks

Millisel juhul seda analüüsi võiks teha?

Albumiini (Alb) määramist verest soovitatakse valguvarude hindamiseks erinevate dieetide pidamise ja ka taimetoitluse korral, et hinnata, kas valgutarbimine on piisav.

Pikemaajalise oksendamise, kõhulahtisuse ja erinevate neeruhaiguste korral aitab albumiini määramine tuvastada valgukaotust. Maksahaiguste korral võimaldab albumiini määramine hinnata maksarakkude sünteesivõimet. Tursete tekkimise põhjuseks võib olla valgu ja just albumiini vähesus veres.

Mis analüüs see on?

Albumiin toodetakse maksas ja tegemist on vereplasmas kõige suuremas koguses esineva valguga, moodustades ligikaudu 60% valgu üldhulgast. Albumiin on üks olulisemaid valke veres ja organismis. Albumiini sisaldus vereplasmas sõltub maksarakkude seisundist (tootmine) ja toiduvalgu tarbimisest (annab albumiini tootmiseks vajalikud aminohapped), lammutamise ja eritumise kiirusest. Albumiin omakorda tagab organismi valgureservi.

Albumiin on peamine valk, mis tagab vereplasma onkootse rõhu ja selle abil vedeliku jagunemise organismi erinevate vedelikuruumide (intra- ja ekstravaskulaarruumi) vahel. Vähese albumiini korral liigub vesi vereplasmast kudedesse ja tekivad tursed.

Valgu ja albumiini vähesus halvendab vere transpordifunktsiooni võimekust. Kuna albumiin lahustub hästi vees, siis on ta paljude erinevate ainete (nt kilpnäärme-, neerupealiste hormoonide, kaltsiumi, rasvhapete, bilirubiini) ja enamuse ravimite transportija organismis. Näiteks tänu albumiiniga seostumisele jõuab ravim sihtkohta ja saab toimet avaldada. Madal albumiini tase vähendab ravimite toimet ja seetõttu on oht nende üleannustamisele.

Analüüsi tulemuse saad kuni 3 tööpäeva jooksul.

Millele võivad viidata analüüsi tulemuse kõrvalekalded normist?

Kuna vereplasma albumiini ja valgu tase on omavahel tihedalt seotud, siis on mõistlik neid analüüse koos määrata.

Kõrgenenud albumiini väärtused võivad viidata:

  • ägedale veepuudusele ehk dehüdratatsioonile (tavaliselt on siis kõrgemad ka hemogrammi analüüsis hemoglobiini ja hemotokriti tulemused);
  • liigsele veenisisesele albumiini manustamisele.

Madalad albumiini väärtused võivad viidata:

  • albumiini vähenenud tootmisele, mis on põhjustatud alatoitumisest, imendumishäiretest, maksakahjustusest;
  • albumiini suurenenud lammutamisele, mis võib kaasneda traumadele, põletustele, infektsioonidele;
  • albumiini suurenenud kaole neerude, seedetrakti, naha kaudu;
  • albumiini kaole veresoonevälisesse ehk ekstravaskulaarsesse ruumi, mis kaasneb maksahaigustega või südamepuudulikkusega.

PS Normist erineva analüüsi tulemuse korral soovitame nõu pidada spetsialistiga, kes aitab selgitada kõrvalekalde põhjust ning annab juhiseid lisaanalüüside vajaduse ja/või ravi osas.

Infot antud analüüsi kohta saab lugeda veel meditsiinilabori SYNLAB arstidele/õdedele suunatud laboriteatmikust: https://synlab.ee/arstile/laboriteatmik/tulemuste-interpretatsioonid/kliinilise-keemia-uuringud/albumiin-s-alb/

 

 

Kokku:

2.30 €

* Teisele isikule ei saa tellida
LISA KORVI