Terviseuudised mai 2020 27.05.2020


Hea tervisest hoolija!

Oleme nüüdseks elanud pea kolm kuud igapäevaselt tundmatu koroonaviirusega tihedalt koos. Loodame, et Sinu elu rütm on taastunud  ning oled naasnud oma igapäevatoimetuste juurde.

Meie klientide seas on kasvanud esmaste tervisekontrollide tegemine, veendumaks, et organismi üldine vastupanuvõime on korras. Seda selleks, et võimalikele tulevastele nakkushaiguste lainetele tugevama tervisega vastu  minna.

Lisaks oleme välja töötanud usaldusväärsed aktiivse koroonaviiruse ja selle läbipõdemist näitavate antikehade laborianalüüsid.

Praegu kehtiv sotsiaalse distantseerumise reegel aitab viiruse levikut takistada. Kui soovid tervisekontrolliks proovi anda turvaliselt kodus, siis juunist on see meie abil ka võimalik.

Loe uudsetest tervisekontrolli võimalustest alljärgnevalt.

Koroonaviiruse testimine
eraklientidele SYNLABis

1. Koroonaviiruse määramine

Analüüs võimaldab avastada aktiivset koroonaviirust SARS-CoV-2 juba varajases staadiumis.

Proovi saab anda Tallinnas, Töökoja 1, Tartus Teguri 37b 1.korrusel ja Jõhvis Jaama 34 1.korrusel.

Vajalik on eelnev registreerimine numbril 17123 või klienditugi@synlab.ee (E-R 8-18). Ajad proovi andmiseks broneeritakse Tallinnas vahemikku E-R 7.30-15.00, Tartus E-R 13.00-16.00, Narvas ja Jõhvis 9-12.00.

Ninaneeluproovist analüüsitakse laboris viiruse esinemist RNA määramisega usaldusväärsel PCR meetodil.

Analüüsi hind koos proovivõtuga 78 €.

2. Koroonaviiruse antikehade määramine

Veenivereproovi alusel saad teada, kas Sinu organismis on tekkinud koroonaviiruse SARS-CoV-2 viirusevastased IgG antikehad ehk kas oled COVID-19 haiguse läbi põdenud või mitte.

Hetkel ei ole piisavalt tõenduspõhist informatsiooni, kas nende olemasolu tagab ka immuunsuse koroonaviiruse suhtes.

Koroonaviiruse antikehasid määravat vereproovi saab anda Tallinna, Tartu, Pärnu, Narva, Viljandi, Jõhvi, Põltsamaa, Võru, Elva ja Viimsi SYNLABi verevõtukohtades. Täpsed asukohad lahtiolekuaegadega leiad siitVerevõtuks aega panema ei pea.

Antikehade määramise analüüsiks ei pea olema söömata-joomata, mistõttu soovitame tulla hilisemal ajal, et vältida verevõtukohas rahvarohkeid hommikuid.

Analüüsi hind koos verevõtuga 23,50 €.

Hea teada

Mõlema analüüsi vastused saabuvad hiljemalt järgmisel tööpäeval patsiendiportaali MINU.SYNLAB.EE ja need liiguvad ka digilugu.ee keskkonda. Kui soovid vähem aega veeta verevõtukohas, soovitame analüüsi eelnevalt internetist ära tellida. Vajadusel saab tellida ja tasuda ka kohapeal.

Proovi andma tulles soovitame kanda näomaski.

Püsi terve ja kontrolli oma
üldiseid tervisenäitajaid

Seoses eriolukorraga on paljud meist olnud viimastel kuudel pigem tubase eluviisiga. Trennis pole käinud, liikumine on olnud piiratud ning söödud on pigem rohkem, kui vaja ja mitte just kõige tervislikumalt. Kas kõlab tuttavalt?

Praegu on õige aeg üldiste terviseriskide hindamiseks, et saada teada, kuidas see kõik on mõjutanud üldiseid tervisenäitajaid.

„Kord aastas või paari järel tasub teha vereanalüüsidel põhinev tervisekontroll üldiste tervisenäitajate osas. See on oluline oma tervisliku seisundi järjepidevaks hindamiseks ja tõsiste haiguste ennetamiseks. Ka nüüd, olles väljumas eriolukorrast, ei tohiks unustada oma tervisenäitajaid kontrollida. Laialdase ülevaate tervislikust seisundist annab Terviseriski pakett, millesse on koondatud olulisemad tervisenäitajad. Analüüside tulemuste alusel saab hinnata, kuidas mõjus eriolukorrast tingitud harjumatu elustiil ja stressirohke aeg verenäitajatele ja millele tuleks suvisel perioodil tähelepanu pöörata, et üldist tervislikku seisundit parandada ja haigusriske vähendada. Korras esmased verenäitajad on kindlasti olulised ka meie immuunsüsteemi tõrgeteta toimimise ja vastupanuvõime suurendamise seisukohalt.

Analüüside vastused on vereandmisele järgneval tööpäeval leitavad portaalis MINU.SYNLAB.EE ja nende paremaks mõistmiseks soovitan LABORIARSTI KONSULTATSIOONI, mille käigus arst selgitab lahti individuaalsed tulemused, aitab leida seoseid ning annab nõu, mida edasi teha.“

SYNLABi laboriarst
dr Anneli Raave-Sepp

Terviseriski pakett

Koosneb 13 vereanalüüsist, mis annavad hea ülevaate tervisenäitajatest, sh maksa seisundist, neerude ja kilpnäärme tööst, lipiidide ning süsivesikute ainevahetusest.

Terviseriski paketti saab mugavalt tellida portaalist MINU.SYNLAB.EE, kusjuures seda võib teha paketina või vaid soovitud teste üksikanalüüsidena tellida.

Tulemuste paremaks mõistmiseks saab broneerida lisaks aja LABORIARSTI KONSULTATSIOONI. Seda saad teha paketti ostes või ka pärast tulemuste kättesaamist.

Mida näitavad Terviseriski paketis sisalduvad 13 analüüsi?

Hemogramm on kompleksuuring, mis mõõdab hemoglobiini sisaldust ja loendab ning kirjeldab vererakkusid. Analüüsi tulemus peegeldab vere hapniku transpordivõimekust, võimaldab avastada kehvveresuse ehk aneemia olemasolu, hinnata immuunsüsteemi ühe olulise lüli seisundit ja anda esmane hinnang verehüübimisele;

Ferritiin näitab organismi rauavarusid. Raud on vajalik nt südame, lihas- ja närvikoe normaalseks talitluseks. Raua vähesus võib olla liigse väsimuse põhjuseks;

C-reaktiivne valk (CRP) võimaldab tuvastada põletike olemasolu ja aitab hinnata ning jälgida südame-veresoonkonna haiguste avaldumise riski;

Glükoosi ja glükohemoglobiini (HbA1c) väärtused peegeldavad süsivesikute ainevahetust ja võimaldavad selgitada suhkruhaiguse ehk diabeedi riski;

Alaniini aminotransferaas (ALAT) näitab maksarakkude seisundit;

Kreatiniin on lihastes moodustuv jääkaine, mille tulemus aitab hinnata inimese füüsilist aktiivsust ja neerude võimet organismist jääkaineid välja viia;

Kilpnääret stimuleeriv hormoon (TSH) sobib kilpnäärme talitluse ja -haiguste esmaseks uuringuks;

Kolesterooli, HDL- ja LDL-kolesterooli ning triglütseriidide väärtuste jälgimine võimaldab hinnata südame-veresoonkonnahaiguste avaldumise riski;

Vitamiin D piisav tase on vajalik kaltsiumi ainevahetuse tagamiseks, luude ja hammaste tugevuse tagamiseks, lihastöö ja sooritusvõime edendamiseks jpm. Vitamiini madalat taset seostatakse mitmete haiguste (diabeet, kõrgenenud vererõhk, autoimmuunhaigused jne) tekke riskiga. Teades vitamiini sisaldust veres, saab madala väärtuse korral võtta lisaks vajaliku koguse vitamiin D3 preparaati.

Tervislikud valikud tugevdavad immuunsüsteemi

Esmane võimalus oma immuunsüsteemi toetada valida tervislikud eluviisid. See on parim, mida võid oma immuunsussüsteemi tugeva ja tervena hoidmiseks loomulikul viisil teha.

Immuunsüsteem toimib paremini, kui:

  • Sa ei suitseta
  • Sinu toidulaual on rohkesti puu- ja köögivilju ning tarbid üldtuntud immuunsust tugevdavaid toiduaineid ja ravimtaimi: pähklid, seemned, küüslauk, punane päevakübar, ženšenn jm
  • liigud regulaarselt
  • säilitad normis kehakaalu
  • loobud alkoholist või tarbid seda minimaalselt
  • tagad piisava ööune
  • püüad maandada stressi
  • pesed sageli ja korralikult käsi

Ole kehaliselt aktiivne

Regulaarne liikumine ja trenn on tervisliku eluviisi alustala. See soodustab südame-veresoonkonna head tervist, alandab vererõhku ning toetab organismi erinevate haiguste riskide vähendamisel, sest tugevdab immuunsüsteemi. Füüsiline aktiivsus parandab vereringet, mis omakorda võimaldab immuunsüsteemi rakkudel ja ainetel vabalt kehas liikuda ja oma tööd tõhusamalt teha.

UUS TEENUS!
Proovivõtt kodus

Juuni algusest saad SYNLABi koduse proovivõtuteenuse abil proove anda just Sulle sobivas kohas, näiteks oma kodus või saata proovi võtmise teenus mõnele oma piiratud liikumisega lähedasele üle Eesti.

Rohkem infot saab olema juunist minu.synlab.ee/testi-kodus

Püsige terved!
SYNLABi Eesti pere