8.05.19 Tervisekontrolli tõlgendamise seminar treeneritele 21.03.2019


SYNLAB Koolituskeskus kutsub pärastlõunasele seminarile, kus laboriarst juhendab ühe tipp- ja harrastussportlase vereanalüüside põhjal, kuidas saadud tulemusi tõlgendada. Bio- ja toiduainete tehnoloog selgitab, millist kasulikku infot toitumiseks ja treeninguteks annab soolestiku mikrobioota analüüs.

Seminar on suunatud eelkõige personaal- ja jõusaalitreeneritele, et tõsta teadlikkust vereproovide olulisusest sportlaste treening- ja toitumissoovituste koostamisel, anda teadmisi sportlastele olulistest vereproovidest ning mikrobioota uuringust ja nende tulemuste tõlgendamisest ning erinevate vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide rollist spordis.

 

Aeg ja koht: 8.05.2019, kell 13-16:15 SYNLAB Tallinna kesklabori saalis, Veerenni 53a, 5. korrusel.
Parkimine maja ümber on tasuta. Kohale saab ka bussiga nr 16.

Seminar on tasuta. Osalejatele väljastatakse tõend 4 täiendustunniga.

 

AJAKAVA:

13:00-14:30               Tervisesportlasele olulised vereanalüüsid tippsportlase näitel

Lektor: SYNLABi laboriarst dr Anneli Raave-Sepp

Ülevaade vereanalüüsidest, mida on sportlastel oluline jälgida, et hinnata treeningute mõju organismile, organismi taastumist koormusest ning milliste analüüside abil saab avastada ülekoormuse tekkimise riski. Vaadeldakse 12 erinevat vereanalüüsi ning leitakse võimalikke soovitusi.

14:30-14:45               Paus

14:45-15:15               Mikrobioom, toitumine ja liikumine

Lektor: bio- ja toiduainete tehnoloog Kaarel Adamberg

Inimese seedetraktis on samas suurusjärgus mikroobirakke kui inimeses keharakke. Tänu soole mikroorganismide ehk mikrobioota ainevahetuslikule mitmekesisusele on võimalik inimese seedetraktis seedumatuid toidukomponente lagundada ja neist kasulikke ühendeid toota. Tänapäeva rafineeritud toitude maailmas jäävad bakterid meie kõhus tihti nälga. Seega on oluline jälgida toiduainete pakendeid ning lugeda, mida need sisaldavad ja kas kõik lisaained on ikka vajalikud, sh mõeldes, et ka kõhuelustik oleks rõõmus ja terve.

Räägime seedetrakti mikrobioota kujunemisest ja muutumisest elu jooksul, toidu jm tegurite ning mikrobioota seostest, mikrobioomi analüüsimise võimalustest. Selgitame, millist infot analüüs sisaldab ja kuidas kasutada saadud infot seedimise toetamiseks, seedeprobleemide ennetamiseks või leevendamiseks. Samuti sellest, mida silmas pidada kiudainerikaste toiduainete valimisel ja kiudainerikaste toidulisandite tarbimisel.

15:15-16:15               Vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide roll spordis, harrastussportlase analüüside näitel

Lektor: SYNLABi laboriarst dr Anneli Raave-Sepp

 

Lektoritest:

Dr Anneli Raave-Sepp töötab SYNLABis laboriarstina aastast 2004. Igapäevaselt koordineerib dr Raave-Sepp labori Lõuna-Eesti regiooni tööd, nõustades laborimeditsiini valdkonnas pere- ja eriarste ning patsiente, sh Eesti ujujaid, triatleete ning mitmeid jõualade sportlasi. Lisaks on ta õppejõud Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis ning tunnustatud laborimeditsiinialane koolitaja arstide ja meditsiiniõdede seas. Viimastel aastatel on ta pidanud loenguid ka harrastussportlastele, treeneritele ning nõustanud mitmeid tippsportlasi laborianalüüside osas. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli pediaatrina ning hiljem läbinud laborimeditsiini residentuuri.

Kaarel Adamberg on hariduselt bio- ja toiduainete tehnoloog. Kaarel teeb oma teadustööd Tallinna Tehnikaülikoolis ning Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuses. Oma kraadiõpingud on Kaarel Adamberg sooritanud Tallinna Tehnikaülikoolis. Paralleelselt doktoritööga osales ta Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse loomises (2003-2004). See teadusarendusasutus on oluline lüli uute teadmiste (toiduainete ja biotehnoloogiate) vahendamisel laborist tööstustesse. Kaarel alustas teadustööd piimhappebakterite ja bifidobakterite ainevahetuse uurimisega, mille juurest on tänaseks jõudnud seedetrakti keerukate mikroobikoosluste uurimiseni.

 

Kes soovib, võib võtta kaasa eelnevalt tehtud Tervisesportlase paketi analüüsid või teha paketi hiljemalt seminarile eelneval nädalal (tulemused kuni 3 tööpäeva jooksul).  Loengu käigus saab enda tulemused üle vadata ning küsida täiendavaid, isiklikele tulemustele baseeruvaid küsimusi.

 

Täiendav info SYNLABi Koolituskeskuse koordinaatorilt: Annika Jürimäe, +372 5305 3534, annika.jurimae@synlab.ee