Tervise jälil 14.09.2016


Kui tihti sa mõtled – kui just kusagilt ei valuta või miski paina – mis seisus su tervis on? „Tasuks mõelda, kas või hingerahu huvides,“ tõdes Naistelehe toimetaja Mari Kukk, kes võttis kätte ja lõi end meditsiinilaboris letti.

Sügav mõistmine, et tervis pole midagi iseenesestmõistetavat, jõudis minuni mõned nädalad tagasi, kui kuulsin naabrinaist kaebamas, et pruugib tal vaid korra ilma sallita supermarketis käia, kui juba tõbi platsis. „Immuunsüsteem tuksis“, rehmas ta käega ja rüüpas sidruniga teed. Seejärel rääkis kolleeg oma peaaegu olematust rauasisaldusest veres, mis selgitab ta viletsat olekut ja pidevat väsimust. Nagu ta ütles: „Lõpuks ometi on selge, milles asi. Kartsin juba depressiooni.“ Ühel tuttaval avastati ootamatult diabeet ja D-vitamiini vaegusest räägivad pea kõik mu lähikondsed. Kui siia lisada veel viirusterohke sügis ja sellele järgnev veelgi karmimaid katsumusi toov talv, küpses minus otsus tuua oma kallima vara – tervise – osas selgus majja.

Meditsiinilabori SYNLAB tervisepakettide valik võtab esmapilgul silme eest kirjuks. Kuigi labor pakub võimalust küsida pakettide või üksikanalüüside valimisel nõu, leidsin mina, et Terviseriski pakett oleks mulle isiklikult kõige sobivam. Just see annaks vastuse küsimustele: milline on minu üldine tervislik seisund? Kas olen piisavalt tugev külmale talvele vastu minemiseks? Ega mul pole ometi mõnda terviseprobleemi, mingit põletikku või kehvveresust? Kas neerud ja maks funkavad normaalselt? Ja kuidas on lood sääraste elutähtsate verenäitajatega nagu glükoos, raud, kolesterool ja vitamiin D? Ei tee paha profülaktilises plaanis saada ülevaade enda olukorrast, isegi siis, kui mul kaebusi ei ole.

Esmalt läksingi minu.synlab.ee lehele ning valisin Terviseriski paketi. Kui olin valiku teinud ja ära maksnud, saabus kõige keerulisem osa, mis oli ebameeldiv küll ainult mu isikliku nõelakartuse tõttu. Kodulehel rõhutati, et enne proovide andmist ei tohi süüa ega juua ja seda vähemalt kümme kuni neliteist tundi. Sel uimasel ja udusel hommikul, kui oli aeg minna verd andma, valmistusin just lööma hambad rammusasse peekonivõileiba, kui ühtäkki meenus, et ei tohi ju. Näiteks söömine enne veresuhkru määramist tõstab glükoosi taset ja tulemus ei oleks korrektne.

Kas kõik on korras?

Kohale jõudnud, võtsin järjekorralipiku. Klienditeenindaja kinnitas, et kuna pakett on eelnevalt portaalist tellitud, võin otse verevõttu minna. Jõudsin enne vere andmist pisut koridoris istuda ja hinge tõmmata, kusjuures hiljem lugesin infovoldikust, et vereandmise protseduurile eelnevalt tuleks kuni 15 minutit rahulikult istuda. Mind võttis vastu kena sõbralik õde, viipas mu mugavale kollasele toolile istuma ja palus käe välja sirutada. Pigistasin silmad kinni, aga nii palju, kui piilusin, nägin, et üha uus ja uus katsuti täitub mu tumepunase verega. Kolme järgneva päeva jooksul kujutlesin endale külge kõik maailma hädad ja haigused. Selle mõne päevaga jõuab päris palju muretseda, ma kinnitan teile. Just siis, kui küüned verele näritud, saabus meilile teade, et analüüsi tulemused on saabunud. SYNLABist on võimalik saada krüptitud kujul tulemused meilile (avaneb ID-kaardi abil) või saab paberkandjal vastustele ise järele minna. Aga eelistatud seisus on portaalist tellijad – tulemused ilmuvad sinna koos üldiste selgitustega analüüside kohta. Ühtlasi tekib sinna ka tellimuste ajalugu. Analüüside vastused liiguvad automaatselt Digilukku, kus saab neid jagada ka oma perearstiga.

Kuna mina vajasin abi oma analüüside tulemustest arusaamiseks ja selgitamist, mida tulemused tähendavad, tellisin laboriarsti konsultatsiooni. SYNLABi laboriarst dr Meeli Glükmann vaatas mind ja mu kolmeteistkümnest analüüsist koosneva Terviseriski paketi tulemusi ja ütles: „Rasket haigust, olulisi põletikke, allergiaid teil tõenäoliselt ei ole.“ Ja mina ohkasin kergendunult, rääkisin, kuidas ennast tunnen ja asusime koos tulemusi vaatama.

Hemogramm, mis annab märku põletikust, kehvveresusest, näitab immuunsüsteemi seisundit ja vere hapniku transpordi võimet, on korras. Ferritiin näitab rauavarusid ja on abistavaks analüüsiks nii väsimuse, üldise nõrkustunde, isupuuduse ja muu väljaselgitamiseks – samuti ideaalne. CRP analüüs, tuntud ka kui põletikumarker, mis viitab ka riskile haigestuda südame-veresoonkonnahaigustesse – korras! Glükoosi, mis on organismi peamine energiaallikas ja mille liiga kõrge väärtus organismis võib osutada diabeedile – mul jälle hästi. Lisaks on paketis veel analüüsid, mis võimaldavad hinnata, kuidas on lood maksa ja neerudega ning milline on seis kilpnäärmega, mis mõjutab viljakust, ainevahetust ja südametegevust. Ja muidugi kolesterool! Kui D-vitamiini tase veres on madal, on see samuti suurenenud risk südame-veresoonkonna haigustele, stressile, kõrgvererõhutõvele, diabeedile, vähile jms. Arsti sõnul on kõik minu tulemused normi piires ja muretseda pole vaja. Terve nagu purikas! Küll aga kimbutab mind mõningane rauapuudus, mis on õige pisut alla normi. Et tegu pole suure kõrvalekaldega, see mu vereloomet suures plaanis ei mõjuta. „Tugevat sporti sa teha ei saa, väsid ära lihtsalt,“ teatas arst kaastundlikult. Noh, see selgitab mu vastumeelsust spordi suhtes päris kenasti. Astun minekule teadmisega, et söön kas 50 grammi maksa päevas või võtan toidulisandina rauatablette. Suur õnn on aga see, et D-vitamiini on mul jalaga segada, koguni normist üle. „Kadestage, päikesevitamiinivaeguses eestlased!“ hüüatan. Minu hõiske peale ütles arst, et D-vitamiin püsib sellisel tasemel organismis 6-8 nädalat. Eestlastel peale suve väheneb tase oluliselt ja vajame lisapreparaate. Sestap, hoidmaks päikesevitamiini oma organismis kõrgel tasemel, kõndisin ma SYNLABist välja, nina päikese poole. Lähen nüüd sügisele ja külmadele ilmadele rahulikul meelel vastu, ikka pea püsti.

Autor: Mari Kukk, ajakiri Naisteleht toimetaja
Väljaanne: Ajakiri Naisteleht
Avaldatud 14.09.2016