1. Kas enne analüüside andmist tohib süüa ja juua?

Enamike analüüside puhul on oluline, et inimene on 10-14h söömata-joomata, st labor teostab analüüse paastuverest ning selliselt käitudes saate kõige tõesema tulemuse oma tervisenäitajast. Näiteks võib suhkrut sisaldava toidu söömine ja magusa joogi (sh näiteks maitsevee, suhkruga kohvi või tee) joomine enne vere andmist tõsta veres glükoosi taset või rasvarikaste toitude söömine mitme analüüsi taset. Seetõttu oleks parim vereandmisele eelneval õhtul mitte peale kella 19 süüa-juua ja ühtlasi tol õhtul vältida väga rasvarikkaid toite. Hommikul, enne vere andmist ei tohi närida nätsu ja suitsetada. Juua võib kuni 1 klaasi mullita vett, hambaid võib pesta. Nii on teie veri võimaliku parima kvaliteediga laboris analüüsimiseks. Teiseks on tavapärane, et kuigi inimesed tulevad vahel andma verd analüüsideks, mille puhul ei ole paastuveri oluline, tekib  verevõtupunktis soov täiendavaid analüüse teha.

Seega soovitavad laboriarstid ja -spetsialistid enne proovide andmist pigem mitte süüa ja juua. Kui siiski mingil põhjusel te seda tingimust täita ei saa, soovitame meie klienditeenindajate käest uurida, kas huvipakkuvaid analüüse tohib anda ka täis kõhuga.

2. Kus saan proove anda ja kuhu tuua?

Analüüside tellimiseks ja/või proovide andmiseks pöörduge teile sobivasse SYNLABi verevõtupunkti.  Juhime tähelepanu, et osades verevõtupunktides ei saa analüüse kohapeal tellida.

Aega verevõtuks broneerima ei pea, teenindame elava järjekorra alusel ning planeerida võiks ca 15 – 30 minutit.

Kodus võetud uriini, tupe, rooja jm proove võtame samuti elava järjekorra alusel. Proovinõusid saab apteegist tasu eest, SYNLABist proove tellides on need analüüsi hinna sees.

3. Mis kellaaegadel on võimalik analüüse anda?

SYNLABi verevõtupunktid on avatud esmaspäevast reedeni. Täpsemad lahtiolekuajad leiate siit.

4. Mis on parim aeg analüüside andmiseks?

Parim aeg analüüside andmiseks on hommikupoolikul enne kella 12.00, eelistatult kella 8.00 – 10.00 vahel. Enne verevõtmise protseduuri võiks patsient olla vähemalt 1 tunni juba ärkvel.

Uriini ja rooja proovi võtmiseks on samuti parim aeg enne kella 12.00, eelistatult päeva esimene uriin/roe.

Lisainfo proovide võtmise kohta on leitav siit.

5. Millele soovitab labor enne proovide andmist tähelepanu pöörata?

Ettevalmistus võib analüüsiti erineda. Verevõtmisele eelneval päeval võib süüa ja juua nagu tavaliselt, kuid piirata tuleb alkoholi, kohvi ja rasvase toidu tarbimist. 10 – 14 tundi enne verevõtmist võiks olla söömata ja joomata, kusjuures mõnede analüüside puhul (nt glükoos) on enne proovi andmist paastumine kindlasti vajalik. Vajadusel võib selle aja jooksul juua ühe klaasi puhast maitsestamata vett. Vere võtmise eelselt tuleks vältida: suurt füüsilist ja emotsionaalset koormust, võimalusel ravimite kasutamist, alkoholi tarvitamist, suitsetamist.

Palume kindlasti läbi lugeda proovi andmise juhendid, mille leiate siit.

6. Kaua proovide andmine aega võtab?

Proovide andmiseks (vajadusel ka kohapeal tellimuse tegemiseks) tuleks varuda vähemalt 15-30 minutit.  Vahetult enne vereproovi andmist võiks istuda, et vererõhk stabiliseeruks. Teenindame kliente elavas järjekorras.

7. Kas proovide andmiseks laboris on vajalik eelnev aja broneerimine?

Proovide andmiseks ei ole vaja eelnevalt aega broneerida. Teenindame teid elavas järjekorras.

8. Kust saan uriini- ja roojaproovide andmiseks proovivõtunõud?

Proovinõud uriini ja rooja proovide uuringuteks, saate küsida SYNLABi verevõtupunktidest kohapeale tulles (tingimusel, et olete analüüsi tellinud SYNLABi laborist) või soetada lähimast apteegist (tasuline).

9. Kuidas võtta uriini või rooja proovi?

Uriini proovivõtujuhendi leiate siit  ja suguhaiguste uuringuks esmasjoauriini proovivõtujuhendi siit.

Rooja proovivõtujuhendi leiate siit.