Taimetoitlane Jürgen Pärnsalu: Kui ma tervisekontrolli vabatahtlikult ei läinud 24.04.2019


Taimetoitlane Jürgen Pärnsalu: Kui ma tervisekontrolli vabatahtlikult ei läinud

Ei! Miks? Mul pole vaja arsti juurde minna, ma tunnen ennast täiesti normaalselt. Kusagilt ei valuta ja enesetunne on hea. Ja kui natuke valutabki, siis las valutab. See läheb üle. Nii mõtleb „keskmine Eesti mees“. Kusjuures mina nende seas. Vähemalt pikka aega oli nii.

Väidetavalt käivad mehed vanuses 30-39 a kõige vähem arsti juures. Miks see nii on? Ilmselt esmane põhjus on hirm, et äkki mul ongi midagi viga ja ma pean sellega silmitsi seisma. Samuti on levinud mõttemall, justkui tõeline mees peaks endaga ise hakkama saama ja seni, kuni füüsiliselt miski elu ei takista, on kõik korras. Või siis poeme me selle põhilise vabanduse taha, et pole ju aega. Tunnistan, et minu peamised põhjused olid laiskus ja ka hirm enda kohta midagi teada saada.

Kui aga esmased emotsioonid kõrvale jätta, siis tervisekontroll on ju võimalus professionaalidelt enda keha kohta infot saada ja just nii saame ära hoida tagajärjed, millega tegelemine on kordades hirmsam, kui nende ennetamine.

Tihtipeale me jõuamegi arsti juurde alles siis, kui juba vajame “remonti”. Ja nii nagu ikka remonti tehes, võivad töö käigus selguda veel mitmed parandamist vajavad asjaolud.

Umbes kolm aastat tagasi tekkis mul võimalus SYNLABi laboris anda vereanalüüs.

Loomulikult ei läinud ma sinna ise, lihtsalt niisama heast peast. Kindlasti mitte. Ma ei tuleks selle pealegi. Kuna aga töö kaudu tekkis võimalus, siis kasutasin selle ära.

Olen  5 aastat taimetoitlane olnud (söön siiski ka muna ja piimatooted). Tegin Taimetoitlase paketi, seal oli üle kümne erineva näitaja. Enne SYNLABis käiku, polnud mul aimugi, et lihtsalt ühe vereproovi põhjal on võimalik väga spetsiifiliselt uurida, mis on kehas hästi või halvasti.

Kõik see käis ootamatult kuid meeldivalt kiiresti. Lähed kohale ja võtad järjekorranumbri nagu pangas, aega kinni panema ei pea. Verevõtu kabinetis läheb umbes viis minutit ja kõik on tehtud. Kas tõesti nii lihtsalt saabki oma tervist kontrollida? Vastus on jah.

Analüüside tulemuste ootuses, olin loomulikult ärev. Äkki ma olengi haige? Kas olen taimetoitlasena õigesti söönud? Äkki ma pole piisavalt B12-vitamiini saanud, mis on taimetoitlase suurim hirm? Ma ju tegelikult sinnani ei teadnud, kas lihast loobumine on mu organismile mõjunud hästi või halvasti.

Võtsin laboriarsti konsultatsiooni lisaks, tundus hea hind, muidu eriarsti juures maksad u 45 €, seal oli 20 kanti. Pärast arstiga kohtumist selgus, et kõik on hästi ja muretsemiseks pole põhjust. Kuna tarbin muna ning piimatooteid, on minu B12 näitajad normis ja lisaks ma seda võtma ei pea. Taimetoitlaste toidud on valgurikkad, aga õnneks polnud valku mul liiga palju. Üldised näitajad olid head – diabeedi riski ei olnud, üldveri korras, põletikke polnud jne. Välja arvatud need, mis meil eestlastel ikka kipuvad paigast ära olema. Vahet pole, kas sööd liha või ei söö, kolestorool oli ikka natuke kõrge, D-vitamiin madal ja rauanäitajad oleksid võinud samuti paremad olla. Eelnev seletas hästi mu väsimuse tagamaid. Kõike seda saab toidulisanditega parandada ja nii ma tegingi.

Olen nüüd kolm korda (umbes kord aastas) käinud verd andmas, et oma varasemate vereanalüüside tulemustega võrdlust saada. Viimane aasta olen ka trenni teinud ja seetõttu valisin viimati Tervisesportlase paketi, millega saab ka füüsilist ülekoormust, krambivalmidust ja lihaskahjustust uurida. Minu jaoks oli parim uudis, et olen trenniga kolesterooli paika saanud ja üldised näitajad polnud peale viimast korda halvenenud. Olen rahul ja ei muretse.

See on uskumatu, kui valutult ja kiiresti on võimalik enda tervise kohta olulisi asju teada saada. Eesti mees, selle 10 minutit sa ikka leiad. Tervis on kõige alus ja vereanalüüs on lihtsaim viis seda kontrolli all hoida ja tervisehädasid ennetada.

Kui see kõik on niivõrd lihtne ja kiire, siis miks mitte seda teha?