Õige treeningu ja toitumise salarelvad 19.09.2017


Personaaltreener ja fitnessblogija Marian Võsumets teeb aktiivselt jõutreeningut ja on SYNLABis end testinud paar-kolm korda aastas, sest teadlikult eesmärgi suunas liikudes on vajalik jälgida ja mõista, mis kehas toimub.

SYNLABi suunas Mariani tema esimene treener. Nüüd peab Marian juba ise personaaltreeneri ametit ja saadab oma kliente vereteste tegema, kui neil tekib küsimusi, mis puudutavad toitumist ja treenimise mõju organismile. Uurisime tuntud fitnessblogijalt, kuidas vereanalüüside tulemused aitavad treeninguid ja toitumist täiustada.

Milliseid analüüse sa kõige sagedamini oled SYNLABis teinud? Millised näitajad on sinu jaoks eriti olulised?

Kui alguses tegin Tervisesportlase paketti, siis selle paketi esimestest tulemustest lähtuvalt käin nüüd testimas minu jaoks kohandatud nimekirjaga, sest kõiki analüüse pole vaja sama intervalliga korrata. Minu jaoks on oluline kontrollida vitamiinide ja mineraalainete taset, millest peamised on kaltsium, magneesium, raud ja D-vitamiin. Kuna mu emal ja vanaemal on olnud kilpnäärme alatalitlusega probleeme, olen sedagi kontrollinud. Seni on näitajad korras olnud, aga hoian siiski jätkuvalt silma peal.

Sa teed väga tugevat jõutreeningut, milliseid treeningkoormuse ja treeningust taastumise näitajaid sa jälgid?

Aktiivsel treenijal on tähtis järjepidevalt jälgida taastumist peegeldavaid kreatiini kinaasi, kreatiniini ja uureat ning ülekoormuse puhul lihaskahjustusele viitavat aspartaadi aminotranseraasi (ASAT). Õnneks on need siiani mul eeskujulikult korras. Olen lasknud ka kasvuhormooni mõõta, aga siin tuleb silmas pidada, et selle tase on väga individuaalne ja võib eri inimestel kardinaalselt erinev olla. Seega on huvitav jälgida just iseenda näitajate muutumist ajas, mitte võrrelda oma tulemusi teiste inimeste näitudega. Kõnekas on fakt, et naistel on kasvuhormooni tase kordades kõrgem kui meestel, ometi teame, et mehed on füüsiliselt võimekamad, seega ei maksa naistel pelgalt seda numbrit vaadates uskuda, et neis on peidus avastamata tippsportlane. Veidi tõusnud kasvuhormooni tase oma varasemate näitajatega võrreldes on igati positiivne nähtus – selle tootmist stimuleerib jõutreening ja piisav uni.

Olen mõõtnud ka nais- ja meessuguhormoonide (östrogeen ja testosteroon) taset. Testosterooni tase jõutreeninguga alustades pisut suureneb, östrogeeni tase väheneb. Kõrge östrogeenitase võib suurendada organismi rasvkoe talletamist, mis on muidugi oluline naise tervise seisukohast, aga minul jõutreeninguga tegeledes on oluline seda piiri jälgida ja saavutada mõistlik tasakaal.

Oled teadlik toituja ja jagad toitumissoovitusi ka oma blogis marianfitness.ee. Milline on sinu toidulaud ja kas oled uurinud laktoosi ja gluteeni taluvust?

Eks verega ole ikka nii, et see on hästi põnev ja tahaks palju analüüse teha, et kõike teada. Kuna minu toidulaud koosneb nii suurel määral laktoosi ja gluteeni sisaldavatest toiduainetest, siis ma olen eeldanud, et mul ei ole nendega probleeme. Näiteks kaerahelbed ja kohupiim on igas võimalikus vormis mu menüüs esindatud. Aga kuna gluteeni- ja laktoositalumatus võib olla ka õige tagasihoidlik ja avalduda näiteks ainult kerges ebamugavustundes või puhituses, siis võtsin ka SYNLABi Laktoosi- ja gluteenitalumatuse paketi. Laboriarst ütles, et kui kaebusi ei ole, siis ei ole mõistlik antud paketti teha. Saingi oma suureks rõõmuks kinnitust, et gluteeni osas on kõik ideaalses korras. Laktoositalumatust mul otseselt pole, aga laboriarst siiski mainis andmeid vaadates, et kui hirmus suures koguses rõõska piima juua, siis võib see ehk probleeme tekitada. Aga see on nii vist peaaegu kõigil. Täiskasvanu eas laktoosi lagundava ensüümi aktiivsus võib väheneda. Igatahes on mul tohutult hea meel, et kumbagi talumatust pole, sest ma ei kujuta ette, mis ma oma menüüga siis ette peaksin võtma! Ja siinkohal tahaks kõigile inimestele rõhutada, et laktoos ja gluteen ei ole pahad. Meil on neid vaja ja piima- ning teraviljapõhised toidud on sama kasulikud kui muu tervislik toit, lihtsalt maksab testida, kuidas just sinu organism neid omaks võtab ning vajadusel menüüd korrigeerida.

Milliseid muutusi oled tänu analüüsidele oma toitumises teinud?

Spordiarstide kokku pandud Tervisesportlase paketi jaoks verd andes tasub eelmine päev tugevat trenni mitte teha. Näiteks uurea analüüs kõrge tulemus viitab mitte piisavale koormusest taastumisele või liigsele valgu tarbimisele. Läksin verd andma puhanuna ja kui mu uurea näit oli liiga kõrge ehk 8-10 kandis, siis viitas see selgelt liiga kõrgele valgusisaldusele toidus. Et oma neere mitte koormata, vähendasin valkude osakaalu. Ka jõutreeninguga tegelejad ei peaks valkudega liialdama, meile piisab umbes kahest grammist valgust kehakaalu kilogrammi kohta.

Kas analüüside tulemuste puhul on sind midagi ka väga üllatanud?

Ma sain tõsise üllatuse osaliseks kui mõõtsin esimest korda testosterooni ja östrogeeni taset. Võtsin tol ajal antibeebipille ja vereanalüüside tulemused näitasid, et mu naissuguhormoonide tase oli menopausi tasemel –  ja seda 26 aastasena! See test pani mind väga mõtlema ja nüüd olen pillide võtmisest loobunud. Östrogeeni taseme kontrollimist tahaksin südamele panna kõigile noortele naistele, kes tarbivad hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid, see östrogeeni analüüs toob kenasti välja, mis faasis naine oma elutsüklis on.

Oled väga teadlik toituja, treenija ja isegi testija! Kas analüüside tulemused vaatad mõnikord üle ka koos laboriarstiga?

Vahepeal küsin küll mõnd täpsustust laboriarsti dr Anneli Raave-Seppa käest, aga kuna olen läbinud personaaltreeneri kooli, oskan sportija peamisi verenäitajaid ise tõlgendada. Kui on suuremad kõrvalekalded, siis on kindlasti hea laboriarsti konsultatsioon tellida, mis on oluliselt odavam kui enamus eriarstide vastuvõtud. Ma olen saanud siit kindlustunde, et teen õiget asja ja oskan treeningut ja toitumist tasakaalustada.

Milliseid teste plaanid edaspidi teha?

Erinevad sportlikku tulemust mõjutavad vitamiinid, mineraalid ning kolesterool ja kilpnääre tahavad minul kindlasti testimist igal aastal. Võibolla ka kasvuhormoon ja testosteroon. Isekeskis viskame jõutreenijatega nalja, et kui naine läheb jõusaali, siis muutub meheks, aga tõsi on see, et testosterooni tase natukene tõuseb ja see on normaalne. Seda on aga oluline jälgida, sest meessuguhormoon on küll vajalik lihaste kasvatamisel, aga selle liigne tase võib põhjustada häireid menstruaaltsüklis ja takistada rasedaks jäämist.

Kas sul on ka mõni pisike nõrkus kogu nii läbimõeldud sportimise ja toitumise juures?

Sportlikkus ei seisne 100% kõige ideaalselt tegemises. Ma soovitan alati säilitada tervet mõistust ja tasakaalu. Ma ei keela endale kooki või saia kui isu tuleb, ma pole karsklane ja joon mõnikord veini – see pole patt. Mu blogi marianfitness.ee kaudu küsitakse minult nõu ja väga tihti on jutuks just sama teema – kuidas kogu aeg rangelt tervislikust toitumisest kinni pidada? Minu soovitus on: hoiame kainet meelt ja teeme kõike mõnuga!

Laktoosi- ja gluteenitalumatuse paketti nagu ka teisi pakette ja teste saab tellida mugavalt labori portaalist minu.synlab.ee, vereproovi anda ilma eelregistreerimiseta lähimas SYNLABi verevõtukohas üle Eesti ja vastused jõuavad samasse portaali hiljemalt kolme tööpäeva pärast. Küsimuste korral tasub lisaks tellida laboriarsti konsultatsioon.

Tekst: Egle Haidak