Jesper Parve: Minu tervise tehnoülevaatus 11.01.2017


Nagu ühes eelmises postituses kirjutasin, siis sai eelmise aasta viimases kuus palju tegeletud iseendaga. Käisin elus esimest korda terapeudi juures(mis muideks mõjus väga hästi ja vabastavalt). Aga lisaks sellele käisin ka uurimas, mis seisus on mu füüsiline keha.

Võtsin endale Terviseriski paketi SYNLAB meditsiinilaboris, mis võimaldab saada põhjalikku ülevaadet oma tervisest, sh südame-veresoonkonna haiguste riskist, avastada varjatud põletikke, saada ülevaadet neerude, kilpnäärme ja maksa talitlusest, kolesterooli, glükoosi, raua, vitamiin D tasemest jne. Kokku tehakse selles paketis 13 erinevat vereanalüüsi (ühe veenivere proovi alusel).

Nagu alati, on igasugused tegemised seoses arstidega meeste jaoks natuke hirmutavad. Isegi hommikul kliinikusse verd andma sõites tuli endalegi mingisugune imelik mure peale. Kuid kogu toiming oli nii kiire ja valutu, et ei saanud arugi, kui kogu protseduur oli läbitud.

Viimastel aastatel on elatud päris kreisit elu ja ikka on olnud mure, mis seisus mu tervis üleüldse on. Kuid nüüd tean – natuke on küll parandamisruumi, aga muidu on kõik tip-top. Suurimaks üllatuseks oli see, kui palju infot saad oma tervise kohta ainult ühe väikse vereproovi andmisega. Minu jaoks seostus hirmuunenägudes igasugune testide andmine ikkagi kummikinnaste, kummargile ajamisega, pluss igasugu muude relvadega, mille peale ei tahaks mõeldagi. Tegelikkuses tehti kõik ära vaid kiire vereproovi alusel.

Arutades tulemusi läbi arstiga, sain esmalt kiita kohe, et nii tubli mees, teistele eeskujuks. Kartsin, et nüüd tuleb midagi hullu kohe järgi, kui nii kenasti kõik hakkab, aga õnneks ei. Öeldi ,et tulemused on normaalväärtuste vahemikus ja olen näitajatelt täiesti tavaline Eesti mees. Alguses oli muidugi hea meel, aga siis tekkis ikka tunne, et mis tavaline mees, tahaks ikka olla eeskujulik Eesti mees. Aga see selleks.

Mis siis testidest välja tuli:

Hemoglobiini ja vere punaliblede (erütrotsüüdid) tase oli kenasti normis, see tagab kudede piisava hapnikuga varustatuse. Leukotsüüdid ehk vere valgelibled on aga organismi kaitserakud. Nemad astuvad esimestena võitlusesse organismi ründavate haigustekitajatega (bakterid, viirused). Meie veres ringleb viit erinevat sorti leukotsüüte. Ka minu leukotsüütide üldhulk oli kenasti normis.

Veresuhkur ja süsivesikute ainevahetus oli korras. Samuti oli normis minu glükohemoglobiini ehk glükoosiga seotud hemoglobiini tase, mis näitab keskmist glükoosi taset veres proovivõtule eelneva 6 kuni 8 nädala jooksul.

Kolesterooli tase oli aga südamearstide poolt soovitatud väärtusest (<5,0 mmol/l) kõrgem. Õnneks oli mul nn. „hea“ kolesterooli ehk HDL-kolesterooli tase korras. HDL-kolesterool viib kolesterooli maksa ümbertöötlemisele ja kaitseb meie veresooni kolesterooli ladestumise eest. Kõrgenenud oli „halva“ ehk LDL-kolesterooli tase. Liigne LDL-kolesterooli sisaldus põhjustab kolesterooli kleepumist veresoonte seintele, tehes sellest peamise ateroskleroosi ehk veresoonte lupjumise põhjuse. Triglütseriidid on nn naturaalsed rasvad. Nende sisaldus veres oli mul korras.

See, et kolesteroolide tase on korrast ära, on aga südame-veresoonkonnahaiguste riskifaktoriks. Riski haiguse avaldumiseks suurendab vanuse lisandumine ja meessugu. Seega on mul ehk õige aeg tõsiselt mõelda, miks kolesteroolid on korrast ära ja kas siin saaks midagi ette võtta? Kõrgenenud üld- ja LDL-kolesterooli sisisaldust põhjustavad vale toiduvalik (nt liigne rasvade ja süsivesikute tarbimine), vähene füüsiline aktiivsus, liigne kehakaal, suitsetamine ning alkoholiga liialdamine. Eks peab siis just nende eelnevate asjadega rohkemal või siis just vähemalt määral tegelema.

C-reaktiivne valk ehk CRP on põletikumarker. CRP-d kasutatakse ka lupjunud veresoone seinas areneva põletikulise protsessi avastamiseks. Kui veresoones tekib põletik, siis suureneb südame-veresoonkonnahaiguste avaldumise risk. Minu CRP väärtus oli hästi madal, mis viitab põletikulise protsessi puudumisele.

Minu maksa-, neeru- ja kilpnäärmeanalüüside, vastavalt alaniini aminotransferaas, kreatiniin koos eGFR-iga (hinnanguline glomerulaarfiltratsiooni kiirus) ning TSH (türeotropiin ehk kilpnääret stimuleeriv hormoon), tulemused olid väga head! Samuti oli väga hea ferritiin ehk raua tagavara näitaja.

D-vitamiini tase oli aga eestlastele omaselt madal. D-vitamiin on vajalik kaltsiumi normaalseks imendumiseks ja luudesse viimiseks. Samuti aga ka lihastoonuse ja –jõudluse tagamiseks, sportliku sooritusvõime parandamiseks. D-vitamiinil on toime kiiret tüüpi vöötlihasrakkudele, mille ülesandeks on kontrollida kehaasendit ja säilitada tasakaalu. Lisaks osaleb D-vitamiin vererõhu ja veresuhkru regulatsioonis. Mulle soovitati võtta D-vitamiini õlipreparaadina lisaks septembrist aprillini. Muidugi kuluks ära ka üks mõnus soojamaareis.

Kokkuvõteks soovitati mul tähelepanu pöörata kolesteroolidele ja korda saada D-vitamiini tase. Kõigi teiste analüüside tulemustega võis jääda rahule. Kuna mõned näitajad ei olnud päris ideaalsed, siis soovitati analüüse korrata vähemalt aasta pärast.

SYNLABi laboriarsti dr Anneli Raave-Sepp kommentaar enne minu konsultatsioonilt lahkumist: On rõõm tõdeda, et järjest rohkem tulevad mehed ise meie laborisse, et oma tervist kontrollida. Selline terviseteadlik käitumine võimaldab avastada varakult terviseprobleemid või nende riskid ja on seega igati kulutõhusam. Seda just oma tervise, aktiivse ja täisväärtusliku elu säilitamise osas. Ja aitäh Jesper, et näitad teistele meestele eeskuju!

Ma ütlen ausalt, et pärast analüüside tegemist ja tulemuste kättesaamist ma tõesti magan öösiti palju rahulikumalt ja päeval ei teki enam ka neid ma ei tea kustkohalt tulevaid mõtteid, et äkki on midagi mu kehaga väga korrast ära. Tuleb lihtsalt natuke rohkem liikuda ja söögilauale sattuvat kontrollida. Muidu on ju kõik korras!

Tekst: Jesper Parve
Väljaanne: meesolen.ee (otselink avaldatud artiklile)
Avaldatud 11.01.2017