Millist kasu saab sportiv inimene oma tervisenäitajaid kontrollides? 25.09.2018


Sügise saabudes vaevab sageli väsimus, ülekoormustunne, imuunsüsteemi nõrgenemine, sportimisega löövad välja vanad vigastused, taastumine ei tundu enam sama. Neid tervisemuresid on võimalik leevendada ja ennetada targa treeninguga, täisväärtusliku toitumise ning järjepideva ülevaatega oma tervislikust seisundist.

Sportimise mõju ja sisendit treeninguteks saab kontrollida Eesti tunnustatud spordi- ja laboriarstide poolt koostatud 12 vereanalüüsist koosneva Tervisesportlase paketi abil. Pakett sobib ka neile, kes planeerivad treeningutega alustamist, et saada ülevaade oma tervisest enne treeningutega alustamist.

 

Millised on levinuimad probleemid, millele on sportlasel võimalik vereanalüüside abil jälile jõuda?

Kestvusaladega tegelejate (nt jooksmine, murdmaa suusatamine, ujumine) sagedaseks tervisemureks on rauapuudus, mis vähendab veres hapnikku transportiva hemoglobiini taset, põhjustades seeläbi kiiret väsimist treeningutel. Kui hemogramm või raua tagavara taset näitav ferritiini vereanalüüs sellele probleemile viitab, tuleb lisada menüüsse rauarikkaid toite, olulise puuduse korral kaaluda täiendavate preparaatide tarvitamist. Sportivatel naistel ja meestel võiks raua tagavara olla üle 50 μg/l. Rauapuudus on kogunisti ca 30% Eesti naiste murekoht.

Jõutreeningute harrastajaid kimbutab lihaste ülekoormus. Seda peegeldavad normist kõrgemad kreatiini kinaas ja aspartaadi aminotransferaas ASAT. Nende analüüside kõrgemad väärtused viitavad ka ülekoormusvigastuste riskidele. Normist kõrgemad väärtused saanud inimene võiks anda kehale rohkem taastumise aega, st puhkepäevad treeningute vahel või väiksema koormuse ehk aeglase pulsiga aeroobsed treeningud.

Vitamiin D on sportlastele eriti oluline, mõjutades koordinatsiooni, lihasjõudlust ja sooritusvõimet. Eelmine aasta oli SYNLABis tehtud vitamiin D analüüsidest enam kui 80%-l inimestel vitamiin D madalam optimaalsest tasemest. Optimaalne tulemus on 75-125, sportivatel inimestel kuni 150 nmol/l. Ka liiga kõrge taseme puhul sarnanevad vaevused vitamiin D puudusega ehk esineb sagedamini lihaspõletikke, sporditulemused ei parane ja on probleeme taastumisega.

Glükoos ehk veresuhkur on organismi peamine energiaallikas. Veresuhkru kõrvalekalle normist võib viidata suhkruhaigusele ehk diabeedile. Liikumine ning aktiivsed eluviisid tugevdavad insuliini toimet ning valdavalt vähendavad seeläbi veresuhkru taset. Põletikunäitaja C-reaktiivne valk (CRP) võimaldab tuvastada põletikke organismis, sh lihastes. Kaltsiumi, magneesiumi tase ja vahekord võimaldab hinnata krampide valmidust ja lihaste lõdvestumist.

SYNLABi Tervisesportlase paketti saab tellida mugavalt patsiendiportaalist MINU.SYNLAB.EE või SYNLABi laboritest ja verevõtupunktidest üle Eesti. Aega verevõtuks broneerima ei pea. Analüüside tulemused saab kuni 3 tööpäeva jooksul samasse portaali. Paketi tulemuste tõlgendamiseks saab abi tellides lisaks laboriarsti konsultatsiooni. Vajadusel võib tulemused edastada oma treenerile või toitumisspetsialistile, kes saavad sellest sisendit treening- ja toitumiskava koostamiseks.