Koroonaviiruse testimise meelespea 02.04.2020Mida teen, kui haigestun ja mul on koroonaviiruse sümptomid?

Minge või jääge koju kohe, kui teil ilmnevad ülemiste hingamisteede haiguste sümptomid (köha, kurguvalu, palavik üle 38, hingamisraskused), sest võite olla potentsiaalselt nakkusohtlik.

Helistage oma perearstile või perearsti töövälisel ajal perearsti nõuandetelefonile 1220! Perearsti töötaja väliselt aitavad eriolukorra ajal loodud valvekliinikud. Pere- või valvekliiniku arst hindab vastavalt Terviseameti ja Eesti Perearstide Seltsi poolt loodud soovitustele, kas teile testimine näidustatud ja annab tervisenõu.

Kui perearst otsustab testimise vajalikkuse, edastab ta elektroonse saatekirja SYNLABi ja Medicumi loodud testimise kõnekeskusesse, kust teile helistatakse ühe päeva jooksul, et leppida kokku testimise aeg ja koht. Oodake kõnet!

NB! Perearstiga suheldes kontrollige, et saatelehel on teie korrektne telefoninumber, muidu ei saa testimise kõnekeskus ühendust.

Kuidas saan teada, kuhu ja millal testima minna?

Testimiseks peab teil olema perearsti saatekiri koroonaviiruse testimise analüüsile. Alustage kõnest oma perearstile.

Medicumi ja SYNLABi loodud testimise kõnekeskus võtab teiega ühendust ühe päeva jooksul, kui sinna on laekunud Sinu perearstilt saatekiri koroonaviiruse mobiilseks testimiseks. Testima saab üldiselt samal või järgmisel päeval mobiilsesse proovivõtukohta, kodustestimiste ootejärjekord on kuni 2 päeva.


Kuidas ja kus saan proovi anda?

Riigi, Terviseameti ja Eesti Perearstide Seltsi kokkuleppe kohaselt on loodud 7 mobiilset proovivõtukohta. Need on Tallinnas 2 kohta – koordineerib Medicum, Qvalitase meditsiinibussid Tartus, Pärnus ja Viljandis, Kuressaare haigla abil Saaremaal, Corrigo abil Narvas ja Ida-Virumaa haigla abil Kohtla-Järvel.

Ninaneelu proovi saab anda vaid elektroonse saatekirja saanud inimene isikut tõendava dokumendi alusel.

Testimisele peab saabuma isikliku sõiduautoga, et tagada kõrgeimat ohutust nii teile, eelnevale- ja järgnevale inimesele kui ka proovi võtvale tervishoiutöötajatele, kes teevad praegu eesrindel vapralt tööd ja on meile nii vajalikud. Kuna viiruse potentsiaalsed kandjad ei tohi liikuda ühistranspordis ega taksos, siis vastavalt kehtestatud reeglitele ei võeta jala saabuvalt inimeselt proovi.

Karantiinist testima tulemine tähendab kodust väljudes otse autosse istumist, proovi andmist ja viivitamatut koju naasmist.
Sõitke autoga kokkulepitud kohta õigel ajal!
Proovi andmise ajaks palun seisake auto mootor.

Lisaks mobiilsetele kohtadele on üle Eesti ka kodus proovivõtmise brigaadid Fertilitase, Alre, Elderi, SYNLABi, Kuressaare ja Kärdla haigla abiga. Kui teil puudub autoga liikumise võimalus, öelge seda aja broneerimise hetkel ja teile leitakse võimalus saata lähipäevil koju mobiilne brigaad.

Testimise päeval võtab mobiilne brigaad patsiendiga ise ühendust ja annab teada aja, millal ta jõuab proovi võtma tulla. Palun olge kindlasti sellel päeval kodus!

Mida teha, kui ma ei jõua testima täpselt mulle antud ajaks?

Kui teil on olemas perearsti saatekiri ja on kokku lepitud testimise aeg ning koht, siis sõitke kohale ka juhul kui jõuate mõnevõrra hiljem. Teie proov võetakse ikkagi ja järjekord korraldatakse kohapeal.

Mis saab, kui mul ei ole autokasutamise võimalust või mul on liikumispuue?

Erivajadusega või autota inimestele on korraldatud koroonaviiruse proovi võtmine ninaneelust kodustes tingimustes, selleks lepitakse aeg kokku. Praeguseks on üle Eesti 10 kodus käivat brigaadi.

Kui teile on tulemas mobiilne brigaad koju, helistatakse eelnevalt ja räägitakse üle täpne saabumise  võimalik aeg ja teie asukoht. Palun olge kindlasti sellel päeval kodus!

Kodus testi võtmine on kordi kulukam!
Iga koduvisiidi järel vahetab proovi võtja välja kogu oma kaitsevarustuse, mis on Eestis piiratud koguses. Seetõttu on kodus testimine võimalik vaid piiratud mahus. Siinkohal palume võimalusel siiski tulla ise mobiilsesse proovivõtukohta autoga ning jätta kodus testimise võimalus neile, kes seda tõesti väga vajavad. Täname ette mõistlikkuse eest!

Miks ma ei või tulla testima jalgsi või ühistranspordiga?

Avaliku testimise raames ei ole soov eelistada autoga inimesi, vaid selline testimine on loodud tagamaks maksimaalselt võimekust testida ja samal ajal viirust mitte levitada.

Jalgsi, ühistranspordiga või taksoga tulles annaksid viiruse kandjad võimaluse viiruse laialiulatuslikuks levikuks. Lisaks on autost proovi võtmine ohutum ka mobiilsetest punktides töötavatele inimestele, eelmisele ja järgmisele patsiendile, sest kokkupuude inimeste vahel väiksem ja pindadega praktiliselt puudub.

Valitsuse kriisikomisjon on selgelt öelnud välja sõnumi: ülemiste hingamisteede haiguste sümptomitega inimesed peavad olema koduses karantiinis! See tähendab, et mitte liikuda ühistranspordiga, käia toidupoes või mujal, näidates nii üles taunitavat riskikäitumist.

Millal ja kuidas ma saan teada testi tulemuse?

Teile helistatakse testimiskeskusest järgmisel päeval. Vastused edastatakse ka saatekirja teinud perearstile, Terviseametisse ning need edastatakse terviseinfosüsteemi, kus neid saate ise vaadata  digilugu.ee sisenedes.

Mida ma teen, kui minu test kinnitab, et mul on koroonaviirus?

Kui teie proov osutub positiivseks, siis püsige kodus ja järgige perearsti eelnevalt antud soovitusi. Tervise halvenemisel võtke ühendust oma perearstiga või kutsuge kiirabi helistades 112.

Kuidas toimub haiguslehe hüvitamine?

Riigis kehtiva eriolukorra ajaks on valitsus otsustanud teha erandi ning hüvitada tagasiulatuvalt alates 13. märtsist avatud haiguslehtede puhul kuni eriolukorra lõpuni ka kolm esimest haiguspäeva. Hüvitise määr sõltub tööst vabastamise põhjusest ja arvutatakse töötaja eelmise aasta keskmise tulu põhjal.

Kui maksmiseks vajalikud muudatused on vastu võetud, teeb Haigekassa neile inimestele, kel on selleks ajaks juba haigusleht lõppenud ja tervis korras, lisakande. See võib täiendava koormuse tõttu aega võtta. Kui teil on sel ajal veel haiguslehed lõppemas, saate lisapäevade hüvitise kogusummana. Tõenäoliselt saab nende väljamaksete tegemine alata mai kuus, selgitab Haigekassa. Lisainfot leiate SIIT.

Hoolduslehti planeeritav muudatus ei puuduta, sest neid rahastab haigekassa juba praegu alates esimesest haiguspäevast ja 80% ulatuses hooldaja eelmise aasta keskmisest töötasust.

Kuidas saan mina karantiini levikut takistada?

  • Tehke tööd kodus – ärge minge kontorisse (viige suhtlus telefoni, Skype, Teams, Zoom vms rakendusse)
  • Ostke targalt – mõelge enne ostud läbi, minge poodi üksi, varuge pikema aja toit
  • Vältige avalikku ruumi – harrastage liikumist iseseisvalt, teistest eraldatuna
  • Olge sotsiaalne ainult digilahenduste abil
  • Järgige rangelt hügieeninõudeid – peske käsi!
  • Nõudke samade reeglite täitmist ka oma pereliikmetelt, lähedastelt ja sõpradelt – vajame kollektiivsel pingutust

Vaadake Terviseameti soovitusi COVID-19 kahtlusega inimesele SIIT.

Kust ma saan küsida lisainfot?

  • Kriisiinfotelefonilt 1247saad käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta). 1247 telefoni teel pakutakse ka psühholoogilist esmaabi kõikidele abivajajatele.
  • Tervist puudutavate küsimuste korral helistage perearsti nõuandetelefonile 1220või +372 634 6630 (saab helistada ka välismaalt).
  • Hingamisraskuse või õhupuuduse korral tuleb helistada hädaabinumbrile 112.
  • Küsimuste korral pöörduge terviseameti poole e-posti teelkesk@terviseamet.ee