Esmakordselt saab geenidoonorina verd anda spordiüritusel 16.05.2018


19. mail Tallinna Lauluväljakul toimuval Tallink Maijooksul on kõigil soovijatel võimalus anda geeniproov ja saada geenidoonoriks.

Aprilli alguses alanud 100 000 geeniproovi kogumine saab Tallink Maijooksul hoogu juurde. Kõik geenidoonoriks saada soovijad, sh jooksjad enne starti või pärast finišit, on oodatud Tallinna Lauluväljakule Tallink Maijooksu messi alale meditsiinilabori SYNLABi telki laupäeval, 19. mail kell 11-15.00.

Geenidoonorilt võetakse vaid 6 ml veeniverd. Eelnevalt ei ole vaja aega broneerida, teenindamine toimub elavas järjekorras. Kogu protseduur võtab mõne minuti ja on tasuta. Verevõtuks võib aga ei pea olema 4-6 tundi söömata-joomata.

Geenidoonoriks saamiseks on vaja täita nõusolekuvorm ja anda vereproov. Oma nõusoleku projektis osalemiseks saab anda digiallkirjaga ID-kaardi või Mobiil-ID abil keskkonnas www.geenidoonor.ee. Geenidoonoriks võivad saada Eesti elanikud alates 18. eluaastast, kes ei ole varem liitunud geenivaramuga ja kellel on Eesti isikukood.

Neil, kel ei ole võimalik Maijooksule tulla, saavad geeniproovi anda E-R SYNLABi laborites üle Eesti (Tallinnas Veerenni 53a, Lasnamäe Tervisemajas Linnamäe tee 3, Viimsis Kaluri tee 5a) ja suuremates haiglates. Kõikide verevõtukohtade täpsed asukohad ja lahtiolekuajad leiab veebilehelt www.geenidoonor.ee.

Järgmine spordiüritus, kus saab geenidoonorina verd anda on 23.05 Pae pargis toimuv Pae pargi rahvajooks.

Vabariigi Valitsus otsustas möödunud aasta lõpul anda hoogu personaalmeditsiini arendamisele Eestis ning eraldas 2018. aastaks 5 miljonit eurot Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu, Tervise Arengu Instituudi ja Sotsiaalministeeriumi ühisele geeniprojektile. Projekt viiakse ellu inimgeeniuuringute seaduse alusel. Projekti eesmärk on sel aastal koguda kuni 100 000 inimese geeniproovid ja koostada nende põhjal individuaalsed geenikaardid geeniandmete edaspidiseks sidumiseks tervise infosüsteemiga.

Lisainfo:

Tervise Arengu Instituut: Gea Otsa, avalike suhete juht, tel 5266464, e-mail gea.otsa@tai.ee

Eesti Geenivaramu: Annely Allik, kommunikatsioonijuht, tel 5029970, e-mail annely.allik@ut.ee 

SYNLAB Eesti OÜ: Gerly Kedelauk, turundusjuht, tel 5244805, e-mail gerly.kedelauk@synlab.ee