9 enamlevinud küsimust puugi kohta 25.09.2018


Soojad ilmad soodustavad puukude levikut, mistõttu on sel aastal puugid eelnevate aastatega võrreldes veelgi aktiivsemad. Hooaeg kestab tavaliselt oktoobrini. Puukborrelioos ehk Lyme´i tõbi on sagedaseim puukidega ülekantav haigus Euroopas ja Eestis. Sel aastal on Terviseameti andmetel 31. juuli seisuga Eestis puukborrelioosi nakatunud 1100 inimest, neist 359 augustis.

Meditsiinilabori SYNLAB infektsioonhaiguste osakonna vastutav arsti dr Paul Naaber vastab SYNLABi klienditoele enam esitatud puukidega seotud küsimustele.

 

 1. Kuidas puuki eemaldada?
 • Eemalda puuk võimalikult kiiresti kasutades pintsette
 • Pintsetid aseta võimaliku puugi pea ja naha lähedale ja tõmba otse, oluline on ka puugi pea tervelt naha seest kätte saada
 • Väldi puugi liigset pigistamist
 • Puhasta haav vee ja seebi või desinfitseerimisvahendiga

 

 1. Kas ma peaksin end testima?

Puukborrelioosi test tee siis, kui Sind on puuk hammustanud ja Sul esineb vähemalt üks borrelioosi sümptomitest (vt järgmine küsimus).

 

 1. Mis on puukborrelioosi sümptomid?

Puukborrelioos võib põhjustada erinevaid naha, südame, liigeste ja närvisüsteemiga seotud kahjustusi. Esmase nähuna viitab võimalikule borrelioosi nakatumisele puugi hammustuse järgselt tavaliselt nädala või paari pärast hammustuskohas tekkiv vähemalt 5 cm diameetriga kindlapiiriline punetav laik, mis tasapisi laieneb. Samas ei pruugi kirjeldatud tüüpilist nahalöövet alati tekkida.

Hilisemas staadiumis võib borrelioosi tagajärjel tekkida näonärvi halvatus (silm ei lähe kinni, suu nurk üles vm), ninatiivale või kõrvalestale sinakas-punakas valutu sõlm ehk lümfotsütoom, liigesepõletik ning vahel võib kaasneda ka ajukelmepõletik ehk meningiit.

 

 1. Millal tulla testima?

Puukborrelioosile viitavad antikehad muutuvad veres määratavaks tavaliselt 4 kuni 6 nädalat peale nakatumist (puugi hammustust), mis on ka õige aeg kahtluse korral vereproovist testi tegemiseks. Kui esmane tulemus on negatiivne (puukborrelioosile viitavaid antikehi ei esine), kuid esinevad tüüpilised sümptomid, on soovitav pöörduda perearsti poole ning vajadusel uuringut korrata umbes 4 nädala pärast.

 

 1. Milliseid analüüse teha?

Kõik puukborrelioosi testimiseks vajalikud analüüsid on koondatud Puukborrelioosi paketti. Paketi hind (43€) sisaldab ka tasu verevõtuteenuse eest.

 • Borrelia burgdorferi IgM – positiivne tulemus viitab hiljutisele puukborrelioosi nakatumisele
 • Borrelia burgdorferi IgG – positiivne tulemus viitab varasemale nakatumisele.

Antikehade negatiivne tulemus viitab borrelioosi antikehade puudumisele. Negatiivne tulemus saadakse ka juhul, kui antikehasid ei ole peale nakatumist veel tekkinud (tullakse testima liiga kiiresti peale nakatumist).

Kui IgG ja IgM analüüs on positiivne, on vaja teostada kinnitav uuring spetsiifilise laboritestiga, mis elimineerib esmased valepositiivsed vastused:

 • Borrelia burgdorferi IgG kinnitav uuring
 • Borrelia burgdorferi IgM kinnitav uuring

Kinnitava uuringu positiivne tulemus kinnitab puukborrelioosi nakkuse esinemist.

Laborist väljastatud positiivsed vastused kommenteeritakse laboriarsti poolt ning vajadusel antakse soovitused lisauuringute läbiviimiseks ja eriarsti juurde pöördumiseks.

 

 1. Kas ma saan ennast vaktsineerida?

Puukborrelioosi vastu ei ole võimalik vaktsineerida ja erinevalt puukentsefaliidist ei teki puukborrelioosi põdemise järgselt püsivat immuunsust, mistõttu on võimalik korduv nakatumine.

 

 1. Kas puuki tasub testida?

Kuigi puuki ennast saab puukborrelioosi suhtes testida, siis laboriarstina ma seda esmase analüüsina ei soovita. See, kas puugi test tuleb negatiivne või positiivne, ei ütle mitte midagi puugi poolt hammustatud inimese terviseliku seisundi kohta – hammustanud puuk ei pruukinud jõuda haigustekitajaid inimese verre levitada, inimesele märkamata võis teda hammustada veel mõni teine puuk jmt. Kõige kindlam on nakatumist testida inimese verest.

 

 1. Milliseid ohte võib puuk veel endaga kanda?

Teine sage puukidega edasi kanduv viirushaigus on puukentsefaliit. Viirus jõuab inimese organismi kiiresti pärast hammustust. Puukentsefaliidi vastu on võimalik lasta end perearsti juures vaktsineerida. Ravi on sümptomaatiline, puukentsefaliidi viiruse vastane spetsiifiline ravim puudub.

 

 1. Kuidas puugihammustust vältida?

Puugihammustuste vältimiseks on soovitatav kanda metsas ja puisniitudel liikudes pika varrukaga riideid, soovitatavalt heledaid, et puuki märgata juba enne, kui ta jõuab hammustada. Püksisääred toppida sokkide sisse. Puugiohtlikust piirkonnast väljudes tuleb kogu keha hoolega üle vaadata, lastel kindlasti kontrollida kõrvataguseid.