6 asja, mida peab teadma enne ja pärast vereproovi andmist 21.02.2018


Iga päev käivad tuhanded eestlased vereproovi andmas, olgu see siis ennetav tervisekontroll, planeeritud meditsiiniline protseduur või erakorraline meditsiiniabi. Kui vereproovi andmine on planeeritud, on oluline teada, kuidas selleks valmistuda. Meditsiinilabori SYNLAB preanalüütika spetsialist Kristiina Treial annab soovitusi, kuidas valmistuda vereprooviks.

Millal on parim aeg vereproovi andmiseks?

Vereproovi on soovitav anda hommikul enne kella 12:00, parim ajavahemik selleks on kell 8:00-10:00. Enne vereandmise protseduuri tuleb olla vähemalt 1 tund ärkvel, et organism korralikult ärkaks.

Kas tohin enne vereproovi andmist süüa?

Enne vereandmise protseduuri on oluline olla 10-14 tundi söömata ja joomata. Vereandmisele eelneval päeval võib süüa ja juua nagu tavaliselt. Aga juba eelneval õhtul on soovitav vältida eriti rasvaseid, magusaid ja vürtsikaid toite ning alkoholi, sest need võivad mõjuda veel ka hommikul vereproovi kvaliteedile, mistõttu võib proovimaterjal muutuda kasutuskõlbmatuks ning analüüse ei saa teha.

Lisaks sellele, et vereproovi andmise päeva hommikul ei tohi süüa, ei tohi juua ka kohvi ega teed. Lubatud on vajadusel juua kuni üks klaas (200-250 ml) maitsestamata ja gaseerimata vett. See ei mõjuta analüüside tulemusi.

Kindlasti peab vereandmise protseduuri ajal olema suu tühi, ei tohi süüa, juua ega närida nätsu.

Kas vereproovi andmisele eelnevalt võin ravimeid võtta?

Vereandmise päeva hommikul on soovitav võimalusel vältida ravimite ning toidulisandite kasutamist. Teatud ravimite puhul seda siiski teha ei saa ja sellisel juhul tuleb verevõtjat ravimite tarvitamisest teavitada, sest ravim võib segada analüüside teostamist või muuta analüüside tulemusi.

Kas vereproovi andmisele eelnevalt võin teha trenni?

Vereandmise eelselt ei ole soovitav trenni teha. Soovitav on füüsilist koormust vältida.  Skeletilihaste seisundit peegeldavate markerite (nt kretiini kinaasi) määramise korral on soovitav ka vereandmisele eelneval õhtul/päeval vältida suure koormusega treeningut.

Arvestada tuleb, et analüüside tulemusi võib mõjutada ka kerge füüsiline koormus, milleks on nt vereandmisele tulek. Selle mõju vähendamiseks ja vereringe stabiliseerumiseks tuleb enne vereandmist vähemalt 15 minutit rahulikult istuda. See tähendab, et vereandmiseks tuleb varuda piisavalt aega.

Kas ma võin hommikul hambaid pesta/suitsetada?

Suitsetamine enne vereproovi ei ole soovitatav, kuna see võib muuta analüüside tulemusi. Hammaste pesemisele ei ole piiranguid juhul, kui tegemist on vereproovidega. Erinevate mikrobioloogiliste uuringute võtmise puhul suust ja kurgust ei tohi eelnevalt hommikul hambaid pesta.

Mida peaksin teadma pärast vere andmist?

Pärast veenivere andmise protseduuri asetab õde punktsioonikohale kuiva tutiku ja plaastri. Lisaks tuleb torkekohale avaldada ca 3-5 minutit survet, hoides kätt sel ajal küünarliigesest sirgelt ning soovitavalt 45 kraadise nurga all üleval. Paar tundi ei tohi selle käega tõsta raskusi ega teha sporti. See võimaldab vähendada hematoomi ehk verevalumi tekkevõimalust pärast verevõttu.

Vereprooviks valmistumise juhendiga saab lähemalt tutvuda siin.

Tekst: Kristiina Treial, meditsiinilabori SYNLAB preanalüütika spetsialist