09.10.18 TREENINGUD, TOITUMINE JA VERENÄITAJAD – treenerite seminari ajakava ja registreerimine 04.09.2018


Liikumistervise innovatsiooni klaster SportEST koostöös meditsiinilaboriga SYNLAB ja Spordimeditsiini SA kutsub treeneritele suunatud seminarile, et tõsta teadlikkust vereproovide olulisusest sportlaste treening- ja toitumissoovituste koostamisel, anda teadmisi sportlastele olulistest vereproovidest ja nende tulemuste tõlgendamisest, juhendada ära tundma ja ära hoidma spordikeskustes levivaid seennakkusi ning arutleda toidulisandite rolli üle spordis.

Aeg: 09.10.2018 kell 12:30-17:15

Koht: SYNLAB Tallinna kesklaboris, Veerenni 53a, 5. korruse saalis (parkimine maja ümber tasuta)

Semianr on tasuta. Seminari lõpus väljastatakse tõend 5 täiendustunniga.

 

AJAKAVA:

12:30-13:00   Tervituskohv
13:00-13:45   Sportlastele olulised vereanalüüsid – mis need on ja mida näitavad?

Ülevaade vereanalüüsidest, mida on sportlastel oluline jälgida, et hinnata treeningute mõju organismile,
organismi taastumist koormusest ning milliste analüüside abil saab avastada ülekoormuse tekkimise riski.

Lektor: Dr Anneli Raave-Sepp

Dr Anneli Raave-Sepp töötab SYNLABis laboriarstina aastast 2004. Igapäevaselt koordineerib dr Raave-Sepp labori Lõuna-Eesti regiooni tööd, nõustades laborimeditsiini valdkonnas pere- ja eriarste ning patsiente, sh Eesti ujujaid, triatleete ning mitmeid jõualade sportlasi. Lisaks on ta õppejõud Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis ning tunnustatud laborimeditsiinialase koolitajana arstide ja meditsiiniõdede seas. Viimastel aastatel on ta pidanud loenguid ka harrastussportlastele, treeneritele ning nõustanud mitmeid tippsportlasi laborianalüüside osas. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli pediaatrina ning hiljem läbinud laborimeditsiini residentuuri.

13:45-14:30   Toidulisandite roll spordis

Spordiarst räägib toidulisanditest üldiselt ja nende kasutamisest spordis. Tutvustab uuemaid tõenduspõhiseid seisukohti toidulisandite kasutamises. Aitab leida vastuseid, kuidas otsustada toidulisandite vajalikkuse üle ja kuidas hinnata võimalikke ohtusid?

Lektor: Dr Pii Müller

Dr Pii Müller töötab Spordimeditsiini SA-s spordiarstina ja nõustab Eesti Kahevõistlejaid. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ravi eriala ning hiljem spetsialiseerunud spordimeditsiinile ja taastusravile. Ainsa spordiarstina Eestis omab dr Müller ka Rahvusvahelise Olümpiakomitee spordimeditsiinialast diplomit (IOC Diploma in Sports Medicine).

14:30-15:15   Treeningud ja seennakkused

Sportlased ja treenerid puutuvad igapäevaselt kokku naha ja küünte seennakkuste riskidega. Kuidas nende sümptomeid ära tunda ning millal tuleks kindlasti arsti vastuvõtule pöörduda? Samuti räägib kliiniline mükoloog nende haiguste ennetamisest ning ruumide ja tarvikute desinfektsioonist.

Lektor: Helle Järv

Helle Järv töötab SYNLABis laborispetsialistina. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli bioloogina, spetsialiseerunud kliinilisele mükoloogiale ning täiendanud end Helsingi ning Turu ülikooli haiglates. Varasemalt on ta töötanud pikka aega laborispetsialistina Tartu Ülikooli Kliinikumi Ühendlaboris.

15:15-15:45 Kohvipaus

15:45-16:30   Mineraalainete taseme rakendusuuring kestvusalade sportlastel*

2017. a sügisest jälgisid laboriarst ja paljude sportlastega tegelev dr Mihkel Mardna 10 Eesti tippsportlase rakkude siseste ja väliste mineraalainete ja spordi seost. Laboriarst annab ülevaate olulisemate mineraalainete ülesannetest organismis ja uuringu tulemustest. Lisaks ülevaate, kust saame erinevaid mineraale ning millised on soovituslikud kogused. Uuringu eesmärgiks on välja töötada toitumissoovitused kestvusalade tippsportlastele.

*Spordimeditsiini SA Liikumistervise innovatsiooni klastri SportEST ja meditsiinilabori SYNLAB Eesti OÜ koostöös läbiviidud rakendusuuring.

Lektor: Dr Meeli Glükmann

Dr Meeli Glükmann töötab SYNLABis kliinilise valdkonna juhina, nõustab laborimeditsiini erialal pere- ja eriarste ning konsulteerib laborisse pöörduvaid patsiente, sh paljusid tipp- ja harrastussportlasi. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ravi eriala, hiljem spetsialiseerunud laborimeditsiini erialale. Varasemalt on dr Glükmann töötanud Tallinna Keskhaiglas immunoloogia labori vastutava arstina ja SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla laboris immunoloogia ja tüviraku labori vanemarstina.

16:30-17:15   Toitumisest ja treeningutest vereanalüüside põhjal

Toitumise ja treeningkoormuse seostest treeneri ja tippsportlase vaatevinklist. Kuidas jälgida vere põhjal toitumise ja treeningu mõju? Kuidas peaks korrigeerima toitumiskava ja toitainete osakaalu vereanalüüse aluseks võttes? Kokkuvõte klientide andmebaasist paarituhande vereproovi taustal toitumise ja spordi mõju silmas pidades.

Lektor: Margus Silbaum

Margus Silbaum on 20 EM ja MM medali omanik jõutõstmises. Lisaks töötab ta Sparta spordiklubis toitumisspetsialisti ja treenerina, enamik tema tööajast möödub tipp- ja harrastussportlastele taastumise analüüse tehes ning nende toitumist suunates.

Seminarile registreerimine on lõppenud osalejate piirarvu täitumise tõttu.

Spordimeditsiini Sihtasutuse projekt EU49304 „Liikumistervise innovatsiooni klaster“ on kaasrahastatud Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondist 1.11.2015-31.10.2018  www.sportest.eu